Inflace – červen

Inflace v červnu podle očekávání zpomalila o 1 desetinu na 2,3 % r/r (2,4 % v květnu). Meziměsíčně zůstaly ceny v průměru beze změny, když se vyrovnaly sezónní faktory – růst cen dovolených a pokles cen oděvů a obuvi kvůli sezónním výprodejům. Podobně na tom byly i další vlivy, když se vyrovnal mírný růst cen potravin (0,2 % m/m), hlavně mléčných výrobků, s dalším poklesem pohonných hmot (-1,9 %). Pohonné hmoty zlevňují 4 měsíce v řadě, průměrná cena nafty (28,99 Kč/l) byla v červnu nejnižší od loňského listopadu. Ceny pohonných hmot jsou také jedním z faktorů zpomalení celkové inflace, v únoru přispívaly k inflaci 6 desetin procent, v červnu se tento příspěvek smrskl téměř na nulu. Dominantním inflačním faktorem zůstávají ceny potravin, které svým příspěvkem (1,1 procentního bodu) tvoří téměř polovinu celkové inflace. Meziroční růst cen potravin (5,4 % r/r) byl v červnu nejvyšší za poslední 4 roky a zatím nic nenaznačuje prudký obrat, spíše jen zvolnění tempa na konci roku.

Inflace bez volatilních položek (potraviny, pohonné hmoty) dál pokračuje v solidním růstu a odráží sílu spotřebitelské poptávky. Ve zbytku roku čekáme, že inflace zůstane v pásmu 2,0-2,5 %, pouze v prosinci se může dostat i pod hranici 2 %, když vypadne efekt zavedení EET. Inflace je nad cílem ČNB, ale těsně pod prognózou, ovšem v červnu centrální banka jasně naznačila, že růst sazeb se přiblížil. Vyšší šance na růst sazeb má asi zasedání na konci září než hned nejbližší na začátku srpna.

Koruna přešla výsledky inflace bez reakce a dál se obchodovala poblíž 26,1 CZK/EUR.

 

Nezaměstnanost – červen

Míra nezaměstnanosti v červnu podle očekávání klesla o 1 desetiny na 4,0 % a vrátila se tak na úrovně z léta 2008. Nezaměstnanost stále klesá, i když část červnového poklesu byl sezónního charakteru. Dle mnoha ukazatelů je trh práce na nejvyšším bodě v celé historii ČR od roku 1993. Rostoucí ekonomika stále vytváří silnou poptávku po zaměstnancích, počet volných pracovních míst dokonce vzrostl na historické maximum (na 184 tis. ze 174 tis. v květnu). Trh práce zůstává napnutý a lze čekat další tlak na růst mezd. Díky sezónnosti by nezaměstnanost mohla na podzim klesnout i pod hranici 4 %.

Zdroj: Atlantik FT