ČR se podařilo zabránit zdražení tepla, domácnosti ušetří až tisícovku ročně

16. 12. 2010 – 22:01 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČR se podařilo zabránit zdražení tepla, domácnosti ušetří až tisícovku ročně
Česká republika spolu se Slovenskem, Polskem, Maďarskem, Maltou, Litvou, Kyprem, Bulharskem a Rumunskem zablokovala návrh Evropské komise, Foto:NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

České republice se podařilo dojednat změnu pravidel pro výpočet přidělených emisních povolenek, což znamená, že se teplo příští rok skokově nezdraží.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Pavel Vlček ve čtvrtek informoval, že pro domácnosti to může znamenat roční úsporu až jeden tisíc korun.

"Centrální zásobování teplem je v České republice mnohem rozvinutější než ve většině starých členských zemí Evropské unie," vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) hlavní důvody, proč Česká republika chtěla evropské návrhy upravit.

"Změna, kterou jsme na úrovni Evropské unie prosadili, je vynikající zprávou pro několik milionů lidí, které ostatně i právě teď zahřívá teplo z hnědouhelných zdrojů," dodal Kocourek.

Česká republika spolu se Slovenskem, Polskem, Maďarskem, Maltou, Litvou, Kyprem, Bulharskem a Rumunskem zablokovala návrh Evropské komise, aby se počet povolenek stanovoval zejména podle počtu plynových tepláren. Ty však používají hlavně staré členské země, zatímco nové členské země častěji používají hnědé uhlí.

-Jiří Táborský,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,340
USD 22,280 22,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články