ČR získala rating A+ od čínské agentury

21. 11. 2011 – 20:12 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČR získala rating A+ od čínské agentury
Hodnocení čínské ratingové agentury Dagong může být bráno jako alternativa k úvěrovému ratingu západních ratingových institucí, Foto:sxc | zdroj: NašePeníze.cz

Česká republika získala úvěrové hodnocení na úrovni A+ od čínské ratingové agentury Dagong Global Credit Rating.

Rating na úrovni A+ má Česká republika jak pro dluhopisy v domácí, tak zahraniční měně a oboje se stabilním výhledem.

Podle agentury Sin-chua reflektuje rating Česka konzistentní a stabilní politiku, relativně vysokou úroveň ekonomického vývoje a rozumnou strukturu zadlužení. Agentura nicméně varovala před tím, že makroekonomický i finanční systém České republiky jsou zranitelné hlavně kvůli vysoké závislosti Česka na obchodu i kapitálu dalších evropských zemí.

Podle agentury Dagong by měl ekonomický růst České republiky postupně klesat na 1,7 procenta v tomto roce a na 1,6 procenta v roce příštím a to hlavně kvůli konsolidaci státního rozpočtu a prohlubující se dluhové krizi eurozóny.

Čínská ratingová agentura se navíc domnívá, že rozpočtová konsolidace, kterou přijala česká vláda, by mohla snížit úroveň deficitu státního rozpočtu na 3,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP) v tomto roce a v příštím roce dále na 3,6 procenta HDP.

Zadlužení České republiky by mělo stoupnout na 41,7 procenta HDP v tomto roce a až na 43,4 procenta HDP v roce dalším. Externí zadlužení vlády by však mělo stagnovat na nízké úrovni 35 procent HDP.

"Hodnocení čínské ratingové agentury Dagong může být bráno jako alternativa k úvěrovému ratingu západních ratingových institucí. Nicméně čínské hodnocení není určitě to nejdůležitější, na co by investoři pohlíželi. Navíc rating od agentury Dagong v podstatě dohání zvýšení hodnocení, které Česká republika v nedávné minulosti získala. Každopádně se ale jedná o mírně pozitivní informaci," uvedl pro Mediafax analytik GE Money Bank Petr Gapko.

"Sice není úplně jasné, jestli je agentura Dagong naprosto nezávislý hodnotitel, na druhou stranu ale zvýšení hodnocení může způsobit, že Česká republika vzroste na hodnotě v očích potenciálních čínských obchodních partnerů či investorů. Zvyšování úvěrového hodnocení České republiky v uplynulých měsících bylo podle mého názoru dáno spíše tím, že se ČR dokáže vcelku dobře vypořádat s veřejnými financemi. V porovnání s ostatními vyspělými státy máme totiž daleko nižší veřejný dluh i tempo zadlužování," doplnil analytik.

-David Vandrovec, Libor Popela | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 3.12.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,310 24,430
USD 23,070 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články