ČSOB: Za 1. pololetí tolik podvodů jako za loňský rok dohromady

20. 9. 2011 – 14:35 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČSOB: Za 1. pololetí tolik podvodů jako za loňský rok dohromady
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Jen za prvních šest měsíců letošního roku se pracovníkům ČSOB Pojišťovny, kteří se zabývají odhalováním pojistných podvodů, podařilo uchránit 35 milionů korun.

Tuto sumu by jinak neoprávněně získali lidé, kteří se snažili pojišťovnu oklamat. Objem pojistných podvodů zjištěných v prvním letošním pololetí se již blíží částce za celý loňský rok, která dosáhla 40 milionů korun. Příčinnou je především zvýšená míra větších pojistných podvodů.

„S pojistnými podvody se nejčastěji setkáváme v pojištění vozidel, kde při vyšetřování podezřelých pojistných událostí často zjistíme, že ve skutečnosti se dopravní nehoda odehrála úplně jinak nebo že její rozsah byl daleko menší, než se nás někteří klienti snaží přesvědčit,“ uvedl Zdeněk Horáček, vedoucí oddělení forenzního auditu ČSOB Pojišťovny, které se na odhalování pojistných podvodů zaměřuje. „Oproti loňskému roku se však zřetelně zvýšil podíl pojistných podvodů v pojištění podnikatelských rizik, což lze přičítat i hospodářské krizi, která se v některých odvětvích stále projevuje. Pojistným podvodem se některé firmy snaží řešit svou nelehkou ekonomickou situaci,“ doplnil Zdeněk Horáček.

Od roku 2001 se již forenznímu auditu ČSOB Pojišťovny podařilo prošetřováním, podezřelých pojistných událostí uchránit před neoprávněnou výplatou bezmála 400 milionů korun.

V odhalování pojistných podvodů pomáhá vyšetřovatelům ČSOB Pojišťovny speciální počítačový systém, založený na automatickém zpracování dat o pojistných smlouvách a pojistných událostech. Ten ČSOB Pojišťovna začala používat už v roce 2006 jako jedna z prvních pojišťoven v ČR. Za pojistný podvod hrozí trest odnětí svobody až na deset let.

Příklad pojistné události z prvního pololetí 2011
Vyšetřovatelé ČSOB Pojišťovny obdrželi z počítačového systému upozornění na pojistnou událost – požár nemovitosti s nárokovaným pojistným plněním přes 800 000 Kč – u níž se s vysokou pravděpodobností jednalo o pojistný podvod. Při prošetřování této pojistné události se zjistilo, že objekt již před požárem vykazoval značné technické nedostatky, které byly způsobeny neodborně provedenou prací při výstavbě. Vzhledem k tomu bylo pojistné plnění sníženo zhruba na 300 000 korun a před neoprávněnou výplatou se podařilo uchránit bezmála půl milionu korun.

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,390
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články