ČSSD chce financování politických stran hlavně státem

27. 3. 2012 – 21:26 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČSSD chce financování politických stran hlavně státem
ČSSD uvažuje i o ročním limitu na dar od fyzické osoby a úplném zákazu darů od osob právnických. , Foto: Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

Transparentní účty, výdajové limity na kampaně včetně té prezidentské, zveřejňování zpráv o kampaních na internetu, zřízení politických nadací či občanský princip v soukromém financování stran. To jsou některé z receptů, které v úterý představila ČSSD v rámci debaty o financování politických stran.

"V oblasti financování politických stran navrhujeme především maximální transparentnost, aby každý věděl, odkud jsou peníze na kampaň. To znamená například povinnost zřizovat speciální transparentní účty pro účely kampaní či povinnost zveřejňovat výroční zprávy a nově i zprávy o jednotlivých kampaních na internetu," uvedl v úterý stínový ministr spravedlnosti sociálních demokratů Jiří Dienstbier.

Ten zároveň připomněl dlouhodobou snahu ČSSD o zavedení výdajových limitů na kampaně: "Zmizí tím částečně snaha stran shromáždit co nejvíce finančních prostředků."

Peníze z veřejných zdrojů

Dalším důležitým protikorupčním opatřením je podle sociálních demokratů zachování financování stran z veřejných zdrojů, kdy by se výše příspěvků odvozovala od podpory ve volbách. "To je zásadní opatření proti korupci a prorůstání politiky a ekonomických struktur a omezení fenoménu podnikatelských a marketingových stranických projektů," vysvětlil Dienstbier.

ČSSD uvažuje i o ročním limitu na dar od fyzické osoby a úplném zákazu darů od osob právnických.

Vzniknout by také měly takzvané polické nadace. "Část veřejných zdrojů, které strany získávají, by musela být vložená do politických nadací, jejichž cílem bude zkvalitňování a kultivování politického prostoru," uzavřel Dienstbier.

Podle jeho stranického kolegy a stínového ministra vnitra ČSSD Jeronýma Tejce by se limit na kampaň měl týkat i kampaně před přímou volbou prezidenta. "My jsme říkali, že ten limit má být 15 milionů korun, já si ale dovedu představit, že může být i jednou tak velký. Záleží také na délce kampaně. Bude to ještě otázkou debaty v Poslanecké sněmovně," doplnil Tejc.

Video: Financování politických stran a politické nadace

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier a předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc na téma: Financování politických stran a politické nadace - 27.3.2012

-Filip Nachtmann | MED | NašePeníze.cz

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články