ČSSD odmítá, aby se o rozpočtu diskutovalo až po půlce října

6. 6. 2010 – 21:36 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČSSD odmítá, aby se o rozpočtu diskutovalo až po půlce října
ČSSD souhlasí se snížením platů ústavních činitelů, a také s úsporou na výdajích státu | zdroj: NašePeníze.cz

SSD považuje za nepřijatelné prohlášení představitele strany Věci veřejné (VV) Víta Bárty, aby se diskuse o rozpočtu odehrávala až po 15.říjnu.2010. V neděli to oznámil statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle něj tím Bárta prakticky naplnil obavu ČSSD ze vzniku „koalice rozpočtového alibismu“. "Takový postup je naprosto v rozporu s předvolební rétorikou všech těchto tří stran o údajné rozpočtové odpovědnosti," uvedl Sobotka s tím, že se tvořící koalice ODS, TOP 09 a VV snaží přesunout odpovědnost za sestavování rozpočtu na stávající úřednickou vládu Jana Fischera.

ČSSD také nesouhlasí s přesouváním nákladů řešení rozpočtového schodku primárně na občany. ČSSD souhlasí se snížením platů ústavních činitelů, a také s úsporou na výdajích státu, včetně zefektivnění státní správy.

Zásadně však odmítá zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 12 procent tak, jak akceptovali představitelé ODS, TOP 09 a VV. Z výroků všech tří představitelů stran případné pravicové koalice vyplynulo, že se k tomuto způsobu řešení rozpočtového schodku kloní, a to dokonce ještě v tomto roce. "ODS, TOP 09 a VV tak na jedné straně podporují princip zvyšování nepřímých daní, který dopadne primárně na nízkopříjmové a středněpříjmové skupiny obyvatel, aniž by na druhé straně zvyšovaly daně přímé pro vysokopříjmové skupiny obyvatel." Uvedla ČSSD.

 

<%Anketa131%>

 

ČSSD také se znepokojením sleduje posun v diskusi o budoucnosti tzv. ekologické superzakázky. Ačkoliv například Věci veřejné před volbami slibovaly její zrušení, dnes, týden po volbách, již dochází k posunu názorů této strany směrem k zachování objemu finančních prostředků a pouze ji rozdělit na více zakázek. Fakt, že zároveň VV navrhují přesunutí této zakázky z odpovědnosti ministerstva financí pod ministerstvo životního prostředí, o jehož obsazení usilují právě VV, jen prohlubuje pochybnost o záměrech VV.

"ČSSD prosazuje zrušení této nesmyslné superzakázky, přičemž řešení existujících ekologických škod musí předcházet hloubkový audit, který by mohl výrazně snížit odhad finančních nákladů na jejich řešení," prohlásil Sobotka. "Výmluvy představitelů TOP 09 a VV, jejichž strany přijaly po volbách dar od finančníka Zdeňka Bakaly, ačkoliv TOP 09 před volbami deklarovala, že žádnou podporu od Bakaly nepřijme a VV titulovaly Bakalu pro jeho chování v případu bytů OKD jako podvodníka, považuji za podvod na voličích," uvedl Sobotka. Opět vyzval TOP 09 a VV, aby milionové dary od Bakaly vrátily, neboť jen tak prý splní svá předvolební prohlášení a sliby.

-Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články