ČSSD plní sliby na dluh, kraje to stálo už skoro 18 miliard

27. 11. 2009 – 14:26 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČSSD plní sliby na dluh, kraje to stálo už skoro 18 miliard
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Kromě zadluženého Česka si na vysoké a rostoucí dluhy budou muset zvykat i kraje vedené ČSSD. Během prvních devíti měsíců roku 2009 se částka, kterou budou muset jednou jednotlivé regiony splatit, vyhoupla už na 17,7 miliardy korun. Uvedl to server iDNES.cz.


ČSSD sice kraje zadlužuje, ale všechny sliby zdaleka stejně neplní. David Rath na jaře například vyzval obyvatele středních čech aby nahlásili rozbitou silnici a on zajistí, aby byla co nejdříve opravena.

Čtěte také:

- ODS: I my prosazujeme solidární daňovou progresi
- ČSSD chce snížit ceny elektřiny o 20 až 30 procent, další volební lákadlo?
- ČSSD: Nalákali jsme vás, ale poplatkům ve zdravotnictví se nevyhnete
- ČSSD: Zadlužíme vás, vaše rodiny i potomky zn. téměř ZDARMA


Teď se však podle serveru iDNES.cz ukazuje, že v tomto ohledu jde jen o ukázkové \"sliby chyby\". MF DNES Ratha v dubnu upozornila na poničenou silnici vedoucí ke známému Rehabilitačnímu ústavu v Kladrubech. Mluvčí kraje Berill Mascheková tehdy řekla, že silnice bude opravená, jen co se najde vhodný dodavatel. A výsledek?

Úsek je na tom podobně jako na jaře, silničáři tu jen \"zazáplatovali\" některé díry. Na celkovou opravu se už nedostalo. \"Úsek jsme posuzovali kvůli připravované opravě jiné silnice. Nakonec jsme se ho rozhodli řešit samostatně,\" napsala Mascheková. \"V tuto chvíli tedy přesně nelze říct konkrétní datum, kdy se silnice začne opravovat.\"

V Jižních Čechách zase sociální demokraté slibovali, že z dříve soukromé městské nemocnice v Dačicích udělají osmou krajskou nemocnici. Zatím tu však fungují jen odborné ambulance. Uvedl iDNES.cz. \"Chápu, že se to lidem zdá pomalé, ale nemocnice byla předtím zcela rozvrácená. Bez personálu i pacientů,\" tvrdí vicehejtmanka Ivana Stráská.

V Ústeckém kraji (vládne ČSSD v koalici s ODS) zase byli lidé před volbami lákáni na slib, že kraj sníží nezaměstnanost, a sociální demokraté také tvrdili, že zajistí nové firmy pro průmyslové zóny. Jenže zůstalo jen u slibů – nestalo se nic z toho a ČSSD muselo být už loni jasné, že kvůli hospodářské krizi jde o nesplnitelné závazky.

Zrušení zdravotních poplatků je kapitolou samo o sobě. Toto hlavní lákadlo, díky kterému ČSSD vyhrála krajské volby, se týká všech krajů: bylo to zrušení zdravotnických poplatků. Lidé měli stranu podle jejích slibů volit proto, aby už je nemuseli platit.

Poplatky však ze zákona zrušeny být nemohou, tak to jednotlivé kraje obcházejí po svém a kromě celkového zmatku to kraje stojí desítky milionů korun. Problémem však je, že na všechny pacienty se s proplacením stejkně nedostává. Z toho zároveň vyplývá, že slib ČSSD se splnil jen pro část lidí.

Někteří regionální politici ČSSD nepřímo naznačují, že by se jim zákaz vracení poplatků hodil – kraje by mohly peníze použít na jiné sliby.

Díky těmto slibům se kraje zadlužují stále více aby naplnili alespoň nějaké sliby a to i přes to, že soukromý sektor díky krizi spíše šetří.

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články