ČSSD přestane v krajích proplácet poplatky

6. 6. 2010 – 21:11 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČSSD přestane v krajích proplácet poplatky
Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach připustil, že už není důvod proplácet poplatky u lékaře, FOTO:ČSSD | zdroj: NašePeníze.cz

ČSSD vzdává proplácení regulačních zdravotnických poplatků v krajských lékařských zařízeních. Jako první přestal poplatky proplácet Pardubický kraj, uvažují o tom i další kraje.

Vedení ČSSD nechává rozhodnutí na jednotlivých samosprávách.

"Do 21. června se musejí všechny kraje a města rozhodnout zda budou poplatky všude proplácet, nebo je naopak zcela zruší. Vedení ČSSD vzalo na vědomí, že se hejtmani musejí kvůli stanovisku Úřadu na ochranu hospodářské soutěže a doporučení Evropské komise rozhodnout, zda zastaví úhrady poplatků," řekl šéf Asociace krajů Michal Hašek.

Asociace nebude tento postup nijak sjednocovat, teoreticky je tak možné, že se situace bude lišit kraj od kraje. "Naše koordinační role bude pouze v tom, aby všechny kraje stihly termín do 21. června, do kdy je potřeba reagovat. Rozhodovat budou samosprávy," řekl Hašek.

Odmítl zatím spekulovat o tom, jak se zachová Jihomoravský kraj, který vede. "Jako odpovědný hospodář nemohu střílet od boku, nechám připravit analýzu nákladnosti proplácení poplatků všude v kraji a nechám rozhodnout radu, jestli máme rezervy," dodal.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach už před jednáním předsednictva strany připustil, že už není důvod proplácet poplatky u lékaře. Sociální demokraté boj proti poplatkům nevzdávají, ale chtějí předložit návrh na jejich zrušení.

"Voliči svým hlasováním dali najevo, že naše priorita - zdravotnictví - je v jejich očích asi na pátém místě. Kraje tedy budou dodržovat zákon a s proplácením poplatků přestanou, respektive ho zruší," řekl poslanec za Jihočeský kraj Vítězslav Jandák.

V minulém roce kraje za poplatky utratily asi půl miliardy korun, letos počítaly s 300 miliony. Po volbách však někteří krajští hejtmani připustili, že na poplatky nemají peníze a uvažují o zrušení jejich proplácení.

Spor o proplácení poplatků se táhne už od doby, co kraje s touto praxí začaly. Po soudním verdiktu, že je to protizákonné, kraje začaly proplácení poplatků označovat za dar občanům. S proplácením poplatků kraji nesouhlasil ani Brusel a označil ho za diskriminační. Místopředseda českého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Hynek Brom soudí, že existují dva způsoby řešení, a to buď hradit poplatky ve všech zdravotnických zařízeních, nebo je neproplácet vůbec.

Regulační poplatky ve zdravotnictví zavedla v roce 2007 vláda premiéra Mirka Topolánka. Pacienti měli tehdy platit 30 korun za návštěvu lékaře, sejnou sumu za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za návštěvu pohotovosti. Pokud souhrn zaplacených poplatků přesáhl za rok pět tisíc korun, pacientovi se peníze zaplacené nad tento limit vracely.

Opozice chtěla systém zrušit a několikrát se o to pokusila, její zákonodárné iniciativy nakonec skončily v Senátu nebo u prezidenta, kteří je zamítali. Avšak ve spolupráci s některými vládními poslanci především z lidové strany se podařilo levici systém změkčit, rozšířit skupiny osvobozené od placení a snížit limit, od kterého se poplatky neplatí na 2,5 tisíce korun. Neplatí tak děti do 18 let. Po regionálních volbách, které vyhrála ČSSD, začaly kraje ve vlastních zdravotnických zařízeních poplatky vracet.

-Mediafax

Kam dál?

- Rath přiznal, že peníze utracené za poplatky potřebuje na opravu silnic

- Pomalý růst důchodů a poplatky u lékaře jsou důvody proč penzisté volí levici

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články