ČSSD připravuje zákony na boj s korupcí i kontroly majetkových přiznání poslanců

8. 7. 2010 – 21:58 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČSSD připravuje zákony na boj s korupcí i kontroly majetkových přiznání poslanců
ČCSD: Důležitým krokem v boji s korupcí by měl být zákaz listinných akcií na majitele | zdroj: NašePeníze.cz

Zákaz listinných akcií na majitele, urychlená kontrola majetkových přiznání poslanců či změna zákona o hlavním městě Praze.

To jsou jen některé z kroků, které v příštích týdnech a měsících plánuje ČSSD, ve čtvrtek o tom informovali zástupci strany.

"Nemáme úplnou jistotu, že bude koalicí skutečně garantován boj s korupcí. My jsme již dříve podnikali konkrétní kroky boje proti korupci, ale tyto kroky často narážely u ostatních stran," uvedl k tomu úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka.

Ten také opětovně avizoval, že jakmile jmenuje prezident republiky Václav Klaus vládu, představí sociální demokraté svůj stínový kabinet. "Stínová vláda bude fungovat jako kontrola a alternativa k činnosti vlády České republiky. Jsme připraveni dělat standardní opoziční politiku," řekl.

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc Sobotkova slova potvrdil a dodal, že prvním důležitým krokem v boji s korupcí by měl být zákaz listinných akcií na majitele: "Zákon o zrušení akcií na majitele nepředkládáme poprvé. Já ale doufám, že ho předkládáme již naposledy. Musí být jasné, jestli existuje propojení mezi těmi, kteří o veřejných zakázkách rozhodují, a těmi, kterým jsou následně přidělovány. Chceme tak předejít kauzám jako Opencard či Viamont."

 

<%Anketa80%>

 

Sociální demokracie však podle Tejce myslí na společnosti, které tyto akcie mají, a dává jim proto dostatečný prostor na to, aby anonymní akcie mohly převést na akcie zaknihované.

"Je to ale jen první krok, musíme v Poslanecké sněmovně přikročit ke změně zákona o zadávání veřejných zakázek," podotkl Tejc. Ten při hlasování očekává podporu KSČM a VV. Obě strany podle něj již v minulosti slíbily, že pro podobná opatření zvednou jejich zákonodárci ruku.

Tejc ve čtvrtek zároveň uvedl, že jako nový předseda mandátového a imunitního výboru bude prosazovat rychlou kontrolu majetkových přiznání poslanců: "Na jednání výboru jsme se shodli, že se ještě zítra sejdeme a provedeme kontrolu všech 400, nebo alespoň valné většiny majetkových přiznání poslanců. Je jich tolik, protože jsou podána nejen za rok 2009, ale i za první polovinu roku 2010."

Sociální demokraté poukázali i na další problém. Vadí jim chování pražské ODS, která se rozhodla rozdělit hlavní město pro podzimní komunální volby do sedmi obvodů. "ODS má v tuto chvíli v Praze neomezenou moc a podle toho její rozhodnutí také vypadají. Proto, aby již nebylo možné manipulovat s volebními obvody, jsem se rozhodl předložit novelu zákona o hlavním městě Praze," uvedl pražský zastupitel a předseda finančního výboru zastupitelstva Petr Hulinský.

Podle něj nemá po rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů 85 procent Pražanů šanci volit toho, koho by chtěli. Obyvatelé hlavního města nebudou moci v mnoha případech volit ani primátora, který bude kandidovat pouze v jednom obvodu, poznamenal Hulinský.

Změna postihne především menší politické strany, které nejvíce doplatí na rozmělnění voličů do více volebních obvodů. Proto Hulinský předložil do dolní parlamentní komory novelu, kterou se mění zákony o hlavním městě Praze, o volbách do zastupitelstev krajů a o volbách do zastupitelstev obcí.

"Cílem této novely je změnit praxi a volit do pražského zastupitelstva dle zákona o volbách do zastupitelstev krajů tak, jak se volí do zastupitelstev ostatních vyšších územních samosprávných celků," uzavřel Hulinský.

-Filip Nachtmann, Mediafax

Kam dál?

- Veřejné zakázky budou průhlednější, politici se shodli na čtyřiceti opatřeních

- Praha chce na boj s korupcí najmout externí firmu, ČSSD záměr kritizuje

- Úředníci nejsou odpovědni za své chyby, to nahrává korupci

- Korupce je v česku normální, zvlášť mezi úředníky a v politice

- Korupce v Česku činí ročně kolem 200 miliard korun říká Miloš Zeman

- Korupce nezmizí, slibům politiků o skoncování s korupcí nikdo nevěří

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články