ČSSD: Radikální změna důchodového systému, by se měla odsunout až na rok 2014

9. 8. 2011 – 14:12 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČSSD: Radikální změna důchodového systému, by se měla odsunout až na rok 2014
Důchodová reforma počítá s tím, že lidé si budou moci vyvést tři procentní body odvodů z průběžného důchodového systému do nově vzniklých soukromých fondů, Foto:EK | zdroj: NašePeníze.cz

Radikální změna v důchodovém systému, která umožní zaměstnancům vyvádět část peněz do soukromých fondů, by měla začít fungovat až od roku 2014. Po jednání expertní skupiny vlády a ČSSD to v úterý jako návrh uvedl šéf jejího sociálnědemokratického křídla Martin Potůček.

"Navrhujeme, aby se účinnost důchodové reformy odložila z 1. ledna 2013 až na 1. leden 2014," řekl Potůček po dvouhodinovém jednání zástupců ministerstev financí a práce, ČSSD i odborů. Podle něj by tak vzniklo víc času na prodiskutování změn, které mají ovlivnit život lidí v Česku na desítky let dopředu. Vedoucí Centra pro sociální a ekonomické strategie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy doplnil, že by se také mohl lépe vyhodnotit dopad současné nejistoty na světových kapitálových trzích.

Mluvčí stínové vlády ČSSD pro evropské záležitosti a bývalý eurokomisař Vladimír Špidla agentuře Mediafax řekl, že cestou pro tuto změnu je předložení pozměňovacího návrhu ve druhém čtení, které důchodovou reformu čeká ve sněmovně na konci srpna. "Doufám, že se nám podaří tuto změnu vyjednat jako kompromis a pozměňovací návrh předloží nakonec vláda sama. Pokud ne, uděláme to my," doplnil Špidla.

"Je to jeden ze závěrů dnešního setkání, o kterém budeme dále jednat," potvrdil možný odklad účinnosti důchodové reformy Jiří Král, vrchní ředitel sekce sociálně pojistných systémů ministerstva práce a sociálních věcí, který na osmičlenném setkání vedl vládní křídlo. Dodal ale, že vláda zatím trvá na startu důchodové reformy tak, jak ho plánovala, tedy od roku 2013.

Nová forma příspěvku na penzijní spoření

Důchodová reforma počítá s tím, že lidé si budou moci vyvést tři procentní body odvodů z průběžného důchodového systému do nově vzniklých soukromých fondů. Podmínkou je, že si k částce mají přidat dva procentní body ze svého. Pro takovou změnu se bude moci rozhodnout každý občan mladší 35 let, na začátku pak všichni, kdo už začali pracovat, ale ještě nepobírají důchod.

Potůček zmínil, že další schůzky skupiny expertů budou probíhat jen ve chvíli, kdy bude účast na nich dostatečně reprezentativní. Narážel tak na situaci, kdy ministerstvo financí vyslalo na jednání jen náhradníky původně nominovaných členů týmu.

"Otázka věku odchodu do penze není v tuto chvíli aktuální, ten je možné poměrně rychle upravit. Chceme se teď zaměřit na žhavější témata," uvedl Potůček. Podle něj jde o možnost financování dřívější penze pro náročné profese a o změny v systému penzijního připojištění se státním příspěvkem. Vláda plánuje stávající fondy uzavřít pro nové zájemce a odkázat je na systém nový, který bude nabízet jinak strukturovaný a pro menší úložky méně výhodný příspěvek od státu.

"Podle nás je tato změna nedostatečně odůvodněná," zmínil vedoucí sociálnědemokratického křídla expertů. Premiér Petr Nečas (ODS) i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ale po projednání na vládě úpravu obhajovali s tím, že jejím cílem je přimět občany k ukládání vyšších částek, než je stávajících zhruba 500 korun měsíčně.

Vládní stranu kromě Krále zastupoval na jednání poradce ministerstva práce a sociálních věcí Tomáš Machanec. Za ministerstvo financí přišla ředitelka odboru financování kapitol státního rozpočtu Jarmila Fuchsová a Michal Franěk, ředitel odboru finanční trhy.

Tým ČSSD doplnil stínový ministr financí Jan Mládek a vedoucí právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek.

Zvláštní expertní skupina vznikla kvůli sporným bodům důchodové reformy, kterou připravila vláda a jako reakce na krach jednání mezi vládou a opozicí ve sněmovně. Na mimořádné červencové schůzi poslanců zkoušely rozpory nad důchodovou reformou odstranit špičky ČSSD i Nečasova kabinetu, ale cíle se nedobraly.

"Čas poskytnutý k jednání je nedostatečný, ale nakonec i složení této skupiny," řekl kriticky Potůček, který doplnil: "Aby tak zásadní reforma jako důchodová reforma měla šanci na 'trvalé přežití' aspoň v perspektivě deseti let, tak by půdorys těch, kteří se takových jednání zúčastňují, měl být podstatně širší. Měly by to být všechny parlamentní politické strany a měli by to být i další odborníci, případně představitelé občasné veřejnosti."

Král zase přiznal, že vládní vyjednavači toho zatím mnoho nezmůžou. "Asi budeme muset dohodnout, já s panem ministrem práce a sociálních věcí a kolegové s ministrem financí, jaké jsou mantinely v jednotlivých oblastech. Zatím můžu říct, že kompetence jsou spíš malé," uvedl šéf vládního křídla skupiny.

Další setkání expertů proběhne na půdě ministerstva práce a sociálních věcí, a to buď ve čtvrtek, nebo příští týden.

-Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články