ČSSD se chce o návrhu důchodové reformy poradit i s vámi

21. 6. 2011 – 15:07 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČSSD se chce o návrhu důchodové reformy poradit i s vámi
Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha je důchodová reforma z pera sociální demokracie postavená na čtyřech pilířích | zdroj: NašePeníze.cz

ČSSD chce konečně kromě stálé kritiky pravicové vlády představit také svoji verzi důchodové reformy. Do 20. srpna k ní ještě přijímá náměty od veřejnosti. Zapojit se tak může prakticky kdokoliv. Otázkou je jak kvalitní podněty lze od široké veřejnosti očekávat.

Žádné vyvádění peněz ze státního systému do soukromých fondů ani zvyšování DPH kvůli financování schodku na penzijním účtu, takový je záměr sociálních demokratů v důchodové reformě. ČSSD představila svoji verzi v úterý, do 20. srpna k ní ale přijímá náměty od veřejnosti.

Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha je důchodová reforma z pera sociální demokracie postavená na čtyřech pilířích. Jde o stabilizaci stávajícího důchodového systému pro současné důchodce nebo lidi, které penze brzy čeká. Nutná je také debata o věkové hranici odchodu do důchodu. Klíčová je pak transformace stávajícího systému penzijního připojištění, ve kterém už je 4,5 milionu pojištěnců, a dále také prorodinná politika.

"Nechceme prezentovat hotové, uzavřené koncepty. Ale rádi bychom otevřeli odbornou diskusi a diskutovali s širokou veřejností," uvedl šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Podle něj chce strana za týden představit svoji vizi daňové reformy, v červenci pak nástroje na boj s korupcí a reformu zdravotnictví. Čtveřice změn se po diskusi s veřejností má stát základem nového programu ČSSD, jenž vznikne na podzimní programové konferenci strany. "Už nevystačíme s tím, se kterým jsme šli do voleb v roce 2010," přiznal Sobotka.

Sociální demokraté překvapivě už netrvají na zrušení stropů pro sociální pojištění, naopak – ve shodě s vládní koalicí – počítají s jejich zachováním na čtyřnásobku průměrné hrubé mzdy. "Zastropování dělá systém spravedlivější pro lidi s vyššími příjmy, kteří mají možnost připojistit se jinak," řekl na dotaz Mediafaxu Škromach. Předseda ČSSD doplnil, že na zrušení stropů strana trvá jen u zdravotního pojištění.

Základem pro financování důchodových plánů ČSSD mají být daně z příjmu fyzických a právnických osob a daň z hazardu. Sociální demokraté navrhují také ustavit speciální Fond budoucnosti, který by vykrýval výkyvy v důsledku demografického a ekonomického vývoje po roce 2025, ten by měly naplnit například dividendy ze státem vlastněných podniků typu ČEZ.

"V žádném případě nesmí dojít k poklesu průměrné výše důchodů z veřejnoprávního průběžného pilíře pod minimální hranici 40 procent průměrné hrubé mzdy," uvádí ČSSD ve svém materiálu. Proto chce například oddělit financování vdovských, vdoveckých nebo invalidních důchodů z jiných veřejných rozpočtů, než je fond sociálního pojištění.

V transformaci stávajícího systému dobrovolného penzijního pojištění se státním příspěvkem ČSSD navrhuje, aby státní podpora zůstala zachovaná jenom lidem, kteří si rozhodnou peníze vyplácet v podobě doživotní renty. V opačném případě by šly peníze zpět do státního rozpočtu. Pomocí prémií za délku spoření a bonusů za výši odvedené částky chtějí sociální demokraté motivovat lidi, aby si tu ukládali vyšší částky než stávající pětisetkorunu měsíčně.

S vládou je ČSSD zajedno v možnosti zavedení speciálních penzijních plánů pro zaměstnance vykonávající po dlouhou dobu namáhavou fyzickou nebo jinak rizikovou práci. Jim by zaměstnavatelé odváděli zhruba tři procenta pojistného do speciálního penzijního schématu, což by umožnilo vyplácení tzv. předdůchodu. Do něj by mohli podle představ sociální demokracie odejít lidé po dosažení 60 let věku.

Kritiku z opozičních řad sklidili premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), kteří plánují sjednotit v důsledku prohlubující se řecké krize DPH rovnou na 19 procentech. "Premiér a ministr financí klamou v přímém přenosu. Je to obrovská lež, obrovský podvod, kterého se dopouští pánové Nečas a Kalousek," horoval Sobotka a připojil: "Restrukturalizace řeckého dluhu v případě řeckého krachu nebude mít takový vliv na ČR, jakým premiér straší."

Vláda zvyšuje od příštího roku sníženou sazbu DPH z 10 na 14 procent a od roku 2013 chce obě sazby sjednotit na 17,5 procenta, aby ze získaných financí zaplatila schodek průběžného státního důchodového účtu. Z něj má část peněz zmizet do soukromých penzijních fondů, kam by si lidé podle vládního plánu důchodové reformy mohli převádět tři procenta svých odvodů na sociální pojištění za předpokladu, že další dvě procenta přidají ze svého.

Máte vlastní návrh, nebo připomínku k návrhu ČSSD?

Adresa:
PhDr. Oto Novotný
Politicko-analytická sekce ČSSD
Česká strana sociálně demokratická
Lidový dům, Hybernská 7
110 00 Praha 1

Vaše poznámky a návrhy můžete zaslat také na e-mail: novyprogram@socdem.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,810
USD 22,720 22,900
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články