ČSSD už nepočítají se slibovaným vyplácením třináctých důchodů

20. 8. 2011 – 8:58 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČSSD už nepočítají se slibovaným vyplácením třináctých důchodů
Nové volby do Sněmovny by sociální demokraté rádi spojili s volbami krajskými a senátními příští rok na podzim, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Sociální demokraté v předtuše, že by mohli jít do vlády dříve než po řádných volbách za tři roky, chystají už nyní pořádnou revizi volebního programu. Například už nepočítají se slibovaným vyplácením třináctých důchodů, uvedl v rozhovoru pro sobotní MF DNES předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Program z roku 2010 nepočítal s tím, co se teď odehrává v Evropě kolem dluhové krize," řekl MF DNES Sobotka.

Tedy už žádné loni slibované třinácté důchody, žádné plošné zvyšování sociálních dávek. "Jednou z priorit naší hospodářské politiky bude snižování schodku a dosažení vyrovnaných veřejných rozpočtů," popisuje Sobotka program, který ČSSD představí letos v listopadu.

Nové volby do Sněmovny by sociální demokraté rádi spojili s volbami krajskými a senátními příští rok na podzim. Sobotka doufá, že permanentní krize nynější Nečasovy vlády dřív nebo později přestane některou z koaličních stran bavit a podpoří návrh na vypsání nových voleb, uvádí MF DNES.

Po volbách by ČSSD podle Sobotky ráda pravicové reformy zrušila. Jediná strana, s níž předem odmítá sestavit vládu, jsou komunisté, píše MF DNES.

Nynější sociálnědemokratický předseda také okomentoval výrok svého předchůdce Jiřího Paroubka, který straně vytýká nevýraznou kritiku vládní koalice. "My se teď soustředíme na něco, co je možná nudnější a ne tak mediálně pestré, a to je věcná kritika vlády. Neklademe důraz na osobní útoky," uvedl Sobotka. Jednotlivá témata tak podle něj nyní nově komentují stínoví ministři ČSSD, která již není stranou jednoho muže.

Sobotka dále MF DNES sdělil, že si nepřeje avizovaný odchod Paroubka ze strany. "Myslím, že v zájmu ČSSD je, aby Jiří Paroubek neodcházel a nezakládal jiný konkurenční projekt. S podobným, který je spojený s Milošem Zemanem, již máme zkušenosti. Neslouží to k ničemu jinému než k naplnění ambicí předsedy, získá to pár hlasů ve volbách, které pak chybějí sociální demokracii," uvedl Sobotka.

Paroubka by Sobotka chtěl ve straně udržet nabídkou vysoké funkce. Mohl by za ČSSD kandidovat do Senátu nebo by vedl kandidátku sociální demokracie do Evropského parlamentu. "To jsou pro něj zajímavé parkety. Myslím, že tuší, že už se nebudou opakovat žádná véčka. Nicméně pokud se Jiří Paroubek rozhodne odejít a založit novou stranu, pak bude platit: Jiří, opustíš-li nás, my nezahyneme," komentoval Sobotka rozhovoru MF DNES a dodal, že v takovém případě by se Paroubek měl automaticky vzdát poslaneckého mandátu.

Sobotka se také vyjádřil ke krajským a senátním volbám, které se uskuteční příští podzim. Podle něj to bude pro voliče první příležitost, aby vládě vystavili vysvědčení. ČSSD se proto do těchto voleb bude snažit vnést celostátní témata. Sobotka ale přesto doufá, že se ČSSD podaří prosadit předčasné volby do sněmovny. A ideálním termínem by podle něj byl právě příští podzim. Podle MF DNES i proto, že letos ČSSD splácí dluhy z minulé megalomanské kampaně a na novou by prostě neměla.

-Zdenek Michora | MED

Kam dál?

- Už i ČSSD přiznává: Lidé si musí sami spořit na penzi

- ČSSD slibuje snížení DPH když vyhraje volby

- ČSSD: Naspořené peníze lidí v penzijních fondech po volbách převedeme do státní kasy

- ČSSD: Radikální změna důchodového systému, by se měla odsunout na rok 2014

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,320 23,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články