ČSSD: Zadlužíme vás, vaše rodiny i potomky zn. téměř ZDARMA

28. 5. 2009 – 16:34 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČSSD: Zadlužíme vás, vaše rodiny i potomky zn. téměř ZDARMA
FOTO:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Tak mě nedávno zaujala reportáž v programu střepiny na TV NOVA. I když je mi bližší (dle mého) spravedlivé smýšlení \"modrých\" pořád jsem si říkal, že některé návrhy \"oranžových\" nemusí být úplně špatné. Po této reportáži jsem i přes vše co si myslím o panu Topolánkovi a jiných \"modrých\" zase vzdálenější oranžové volbě.


Že je špatné trestat úspěšné lidi právě za jejich úspěch, si myslí i mnozí ekonomové. Podle KSČM by již od příštího roku měli platit \"bohatí\" lidé 40ti procentní daň místo dosavadních 15ti procent. Jiří Paroubek zase mluví o tom, že pokud vyhraje volby, zavede daň u platů nad 100 tisíc korun 38 procent.

- Komunisté i ČSSD chtějí trestat úspěšnost vyšší daní

Podle ekonomů to povede opět k situaci, kdy lidé hledali způsoby jak co nejvíce snížit své příjmy pro oči daňových správců. Stát si tak příliš nepomůže, jen donutí podnikatele a jiné úspěšné manažery vymýšlet způsoby jak nebýt diskriminováni a být zařazeni do běžné daňové skupiny mezi ostatní obyvatele ČR. Druhá možnost je, že ti \"úspěšní\" manažeři, kteří mají plnit státní pokladnu utečou za hranice a podnikatelé, kterým se úprk nevyplatí, protože tu mají firmy, budou ještě více využívat takzvané daňové ráje.

Zpět ke střepinám..

Pravdu mají lidé, kteří říkají, že si mezi politiky stejně nevybereme. Všichni jsou stejní. V podstatě to tak asi je a je to logické. Lidé to mají v povaze. Dostanou se ke \"korytům\" a snaží se kromě nutných povinností utrhnout co největší kus pro sebe.

Přes to všechno se ODS za své vlády dařilo posouvat českou ekonomiku více dopředu, vybírat více na daních a to přes to, že za vlády ČSSD, byl předpoklad většího výběru daní.

Někdy méně znamená více..

V pořadu Střepiny také zaznělo, že vláda ODS totiž i v loňském roce, kdy ekonomika začala díky krizi zpomalovat vybrala na daních podstatně více, než ČSSD, která měla k dispozici téměř dvojnásobný růst ekonomiky.

 -

 2005 (ČSSD)

2006 (ODS)

2007 (ODS)

2008 (ODS)

 Daně právnických osob

 100,27

141,8

166,4

127,6

 Daně fyzických osob

 94,78

 136,8

 151,5

 95

 Hospodářský růst

 6,3%

6,8%

 5,9%

 3,1%


Z toho plyne potvrzení samotných ekonomů: Nižší daně podnikatelům, manažerům, firmám a vlastně rovnocenná daň pro všechny přináší státní pokladně podstatně více peněz. Mnohem pomaleji tak roste zadlužování státu a je více peněz na pomoc lidem, kteří to opravdu potřebují. ČSSD totiž nikdy nerozlišovala, kdo vlastně pracovat chce a kdo nechce. Tato sociálně zaměřená strana spolu s komunisty rozlišuje jen bohaté a chudé.

Co říká můj rozum?

Možná kdyby se \"oranžová\" strana zaměřila na matematiku, třeba si představitelé zopakovali základní školu, zjistili by kde je správná cesta a získali by podstatně více voličů.

Možná kdyby se politici z \"modré\" strany chovali více morálně a slušně, neztráceli by tak voliče, které draze a těžce získali.

Závěrem...

Nikdo nemusí být vystudovaný ekonom, aby pochopil, že stejně jako se ve špatných časech musí uskrovnit rodinný rozpočet, musí spořit i stát. Paroubkovo slibování všeho všem v době krize bije do očí. Buď je to lhaní, nebo nezodpovědné rozhazování. A mnoho lidí se ptá: To ty dluhy zaplatí naše děti?

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články