Čtyři tisíce lékařů chce dát v nemocnici výpověď, pošlou je hromadně

11. 11. 2010 – 10:27 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Čtyři tisíce lékařů chce dát v nemocnici výpověď, pošlou je hromadně
Lékař, který podepíše výpověď, nebude od 1. března odpovědný za to, co se v nemocnici děje, Ilustrační foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Lékaři, kteří se rozhodli odejít z nemocnic, budou výpovědi posílat hromadně prostřednictvím advokátní kanceláře Martina Elgera. Ta je bude vybírat od začátku prosince, odešle je až 27. prosince, uvedl ve čtvrtek Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu (LOK).

"Chceme dát protistraně co největší prostor. Čekáme opravdu do poslední chvíle," řekl Engel. Z nemocnic chce podle jeho slov odejít čtyři tisíce lékařů. Jak vysokou částku odboráři za sběr výpovědí zaplatí, odmítli sdělit. "Je to naše interní záležitost," řekl Engel.

"Lékař, který podepíše výpověď, nebude od 1. března odpovědný za to, co se v nemocnici děje," prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Právní odpovědnost podle jeho slov zůstane na zbylých lékařích a ředitelích zdravotnických zařízeních. Kubek připomněl, že když se podobná akce odehrála v Polsku, řada ředitelů "zdevastovaných nemocnic" skončila sama v nemocnicích.

Akce s podáním výpovědí nazvaná "Děkujeme, odcházíme" odboráři zorganizovali na protest proti vládě, která odmítá přistoupit na jejich požadavek, aby základní plat lékaře bez přesčasů činil 1,5- až trojnásobek průměrné mzdy. Podle Českého statistického úřadu činila průměrná mzda v Česku v letošním druhém čtvrtletí 23 513 korun.

Podpora akce se v jednotlivých nemocnicích liší. Vysoká je například v Pardubickém kraji nebo na Moravě.

-Zuzana Fojčíková,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,330
USD 22,270 22,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články