Dálniční známky mají od ledna zdražit, jaké budou nové ceny?

7. 9. 2011 – 9:22 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Dálniční známky mají od ledna zdražit, jaké budou nové ceny?
Návrh Ministerstva dopravy ještě musí projednat a schválit Vláda ČR, Foto:ŘSD/SXC/NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

V důsledku dosavadního vývoje jednání o státním rozpočtu, bylo Ministerstvo dopravy donuceno k nepopulárnímu kroku zvýšení cen dálničních kupónů pro vozidla do 3,5 tuny. Jaké budou nové ceny?

Ministr dopravy Pavel Dobeš krok svého ministerstva zdůvodňuje takto: "Vzhledem k tomu, že v příjmové stránce rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury stále chybí 10 miliard korun, se ministerstvo rozhodlo částečně kompenzovat tento schodek úpravou ceny dálničním kupónů. Očekávaný výtěžek ve výši cca 750 miliónů korun ročně, bude použit pouze pro opravy a údržbu dálnic a rychlostních silnic".

Návrh Ministerstva dopravy ještě musí projednat a schválit Vláda ČR. V případě schválení dojde k 1. lednu 2012 k úpravě cen dálničních kupónů následovně: roční dálniční kupón bude nově stát 1500 Kč, měsíční 440 Kč a kupón na deset dní 310 Kč.

Ve srovnání s časovým zpoplatněním pozemních komunikací pro vozidla o hmotnosti do 3,5 tuny v některých evropských zemích vyplývá, že úprava cen se nevymyká z cenového průměru. Naopak, vyšší zpoplatnění časových kupónů mají hned v několika sousedních zemích. "Za roční dálniční známku v Rakousku zaplatí řidiči v přepočtu 1 866 Kč, ve Slovinsku 2 318 Kč a v Maďarsku dokonce 3 900 Kč", informuje ministr Dobeš. Ve Francii a v Itálii jsou dálnice průměrně zpoplatněny částkou 144 Kč za 100 kilometrů. "Podle jednoduchého propočtu by český řidič měl za výkonové zpoplatnění trasy Praha Kroměříž a zpět, pokud ji pojede více než 2x, zaplatit 1 560 Kč. Tedy o 60 Kč více, než je uvažovaná nová cena dálničního kupónu, který jej ovšem opravňuje používat dálnice a rychlostní silnice po celý rok," dodává ministr.

Na sousedním Slovensku je sice cena dálničního kupónu o 280 Kč nižší, musíme si však uvědomit, že Slovensko má v porovnání s Českou republikou o dvě třetiny kratší dálniční síť. Cesta na dovolenou do Chorvatska a zpět, od hranic se Slovinskem do Splitu (1 300Kč), českého řidiče stojí téměř stejně jako plánovaný roční dálniční kupón v České republice po 1. lednu 2012.

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články