Dálniční známky pro osobní auta asi nezdraží, kamiony si ale připlatí

17. 8. 2010 – 20:58 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Dálniční známky pro osobní auta asi nezdraží, kamiony si ale připlatí
Bárta: Pro kamiony podraží mýtné od ledna 2011, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) odmítá zvýšení ceny roční dálniční známky ze současných 1 200 korun, nevylučuje však zdražení kuponů pro kamiony.

V budoucnosti by však řidiči osobních vozů mohli platit za ujeté kilometry na dálnicích, řekl v úterý v rozhovoru v Rádiu Impuls.

Ministr uklidňoval řidiče osobních aut: "Řidiče musím uklidnit tím, že budeme jednoznačně hledat cestu na omezení kamionů, nebudeme hledat cestu na to, jak zvyšovat cenu dálniční známky. Ale z dlouhodobého hlediska je kupříkladu velmi aktuální téma, o kterém já jsem mluvil s akademiky, a to je placení i na dálnici pro osobní auta za ujeté kilometry do budoucna.“

V rozhovoru Bárta řekl, že pro kamiony podraží i mýtné, stihnout to chce od ledna 2011, obtížné podle něj bude stanovit cenu tak, aby byl výnos co nejvyšší. "Toto je opravdu velmi kvalifikovaný složitý problém, na jednu stranu, když to mýtné zvednete moc, tak se vám pochopitelně sníží ta poptávka, ti dopravci můžou začít jezdit jinými zeměmi a podobně," poznamenal.

Ministr Bárta kromě toho také uvedl, že ČD Cargo bude mít nového provizorního šéfa už příští úterý, než vypíše soutěž na nového ředitele. "Měl by to být někdo neutrální, proto vybíráme s akcentem na maximální znalost rozpočtování," poznamenal.

-David Jareš, Mediafax

Kam dál?

- Elektronické viněty? Nejdříve za pět let

- Elektronické viněty budou prodělečné, říká i samotný ředitel ŘSD

- Elektronické viněty: Tunel na státní kasu?

- Elektronické mýtné pro osobní vozidla bude ztrátové, říkají odborníci

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články