Další zahraniční investor odchází z České republiky, o práci přijde 800 lidí

30. 3. 2009 – 1:04 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Další zahraniční investor odchází z České republiky, o práci přijde 800 lidí
Foto: Hitachi | zdroj: NašePeníze.cz

Z Česka odejde už třetí významný investor v krátké době. Společnost Hitachi zavře ke konci března továrnu na plazmové televizory v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Ke konci dubna tak přijde o práci všech 800 zaměstnanců. Firma odchod zdůvodňuje propadem odbytu kvůli hospodářské krizi.- Nezaměstnanost v únoru 2009 stoupla na 7,4 %
- Český stát dluží stavebním firmám 800 mil. korun
- firmy budou vyplácet dividendy i v době krize
- Ministerstvo financí požádalo finanční úřady o vstřícnost vůči firmám v problémech

„Hospodářská komora byla jedna z prvních, která volala po zrušení investičních pobídek, rovných podmínkách a podpoře zejména tuzemských firem. Nyní se ukazuje na příkladech, jako LG Philips Displays, který dostal pobídku na prakticky končící vakuové obrazovky nebo Hitachi, na podobně stárnoucí plazmové televize, že tyto investiční pobídky vytváří pouze krátkodobou zaměstnanost.

„Dnešní situace je pouze důsledek toho, že v dřívějších letech na začátku tohoto procesu, investiční pobídku dostal téměř každý, kdo přišel a řekl si o ni, bez detailnějšího zkoumání podnikatelských záměrů jednotlivých investorů. V předchozích letech se investiční pobídky rozdávaly příliš benevolentně a stát by se z toho měl poučit a podle toho učinit patřičné kroky,“ říká prezident hospodářské komory Petr Kužel.

„Ve světě podnikání se podobné věci mohou stát, je ale otázkou na kolik jsou tyto investiční pobídky úspěšné, a zda-li neměly být více podporovány především domácí firmy, které mají zájem na udržení dlouhodobé zaměstnanosti v místě jejich podnikání,“ dodává prezident hospodářské komory Petr Kužel.


Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články