Daň z převodu nemovitosti: Zrušením by stát získal více, než jejím navrhovaným navyšováním

21. 8. 2009 – 8:02 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Daň z převodu nemovitosti: Zrušením by stát získal více, než jejím navrhovaným navyšováním
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Asociace realitních kanceláří ČR (ARK) reaguje na návrh ministra financí týkající se zvýšení DPH a daně z převodu nemovitosti, jehož cílem je snížení deficitu státního rozpočtu. Podle ARK by stát zrušením daně z převodu nemovitosti získal více, než jejím navrhovaným navyšováním.


Nikdo asi nepochybuje, že je třeba podpořit příjmy rozpočtu. Podle ARK by však bylo na druhou stranu žádoucí uvést konkrétní čísla a z toho plynoucí význam zvýšení daně z převodu nemovitosti pro státní rozpočet.

- Podnikáte v bytě? Daň z nemovitostí může být i 15x vyšší!
- Daň z domů vzrostla až pětinásobně, vlastníci nemovitostí jsou v šoku

\"Je docela možné, že příjmy spojené s navrhovaným navýšením daně z převodu nemovitostí o 2% budou méně efektivní , než úspory, spojené s výběrem této daně, pokud by byla úplně zrušena\" uvedl ing. arch. Jan Borůvka, generální sekretář ARK ČR.

\"Jsme toho názoru, že již případné zvýšení daně z přidané hodnoty trh s nemovitostmi, resp. s novým bydlením negativně zasáhne. Je to však přístup, který považujeme pro státní rozpočet za přínosnější. Konečně vzato by se zvýšení DPH netýkalo jen nemovitostí. Naopak zvýšení daně z převodu nemovitostí by skutečně mohlo tento segment rozkolísat a způsobit, že v konečném výsledku tzv. nula od nuly pojde\" uvedl ing. Jaroslav Novotný, prezident ARK ČR.

Navýšení daně z převodu nemovitostí by pravděpodobně zasáhlo veškeré realitní transakce (nejen bytové), naproti tomu zvýšení sazby DPH z 9% na 11% by se týkalo pouze nové výstavby. Té, která spadá do tzv. snížené sazby DPH . Ta se vztahuje jen na tzv. sociální bydlení, tj. byty do 120m2 a rodinné domy do 350 m2 plochy. Uvažované zvýšení sazby DPH by negativně ovlivnilo obchodování s nemovitostmi méně, než zvýšení daně z převodu nemovitostí.

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,850 24,930
USD 23,250 23,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články