Daňová přiznání českých politiků: Jak jim narostl majetek?

30. 6. 2011 – 7:56 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Daňová přiznání českých politiků: Jak jim narostl majetek?
Své majetkové přiznání již odevzdala většina poslanců. Čas mají totiž pouze do konce června. Ilustrační foto. koalice (ODS,VV,TOP09) | zdroj: NašePeníze.cz

Zatímco ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) má své majetkové přiznání zcela prázdné, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) ho vyplnil na devět stran a mezi dary zapsal například cukrovou homoli, knihy či kaktus. Poslanci musí přiznání k majetku dodat do sněmovny do konce června.

Majetkové přiznání ministra Chalupy bylo skutečně obsáhlé. Drobným darům věnuje hned tři stránky a nevynechal například knihy, cukrovou homoli, figurku z perníku, plyšového Medvídka Pú, džbán na pivo či kaktus.

Bývalý starosta Prahy 6 však zároveň přiznal statisíce korun, které získal nejen za funkci starosty, ale například i za pozici člena představenstva Pražských služeb či za pronájem bytu. Zároveň má překlenovací hypotéční úvěr a další úvěr v celkové hodnotě téměř 3 200 000 korun.

Zato ministr financí Miroslav Kalousek odevzdal majetkové přiznání zcela prázdné. Jeho stranický kolega, ministr zdravotnictví Leoš Heger, v dokumentu uvedl, že získal 94 382 korun z pronájmu vlastních nemovitostí a 105 220 korun jako plat ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Psali jsme :

- Kalousek nás doběhl stěžují si poslanci. Těm klesl plat o desítky tisíc měsíčně

- Nový plat pro naše poslance - 230 tisíc korun

- Němcová: Zrušíme levnou papalášskou rekreaci poslanců

Mnoho starostí se svým majetkovým přiznáním neměl ani předseda vlády Petr Nečas (ODS). Do přiznání zanesl pouze hodinky za 25 tisíc korun, které dostal od Aera Vodochody.

Výraznými příjmy se může pochlubit například ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV). Tomu dorazily na účet dividendy z jeho bývalé společnosti Phar Service ve výši 11,9 milionu korun. Na účtu má i dalších devět milionů korun, zde jde o doplatek obchodního podílu ve společnosti ETI.

Jankovský ale i utrácel. Sám si pořídl ojetý jeep za 370 tisíc korun, syn od něj dostal luxusní hodinky a manželka kožich od Diora za 130 tisíc korun.

To Jankovského stranický kolega, exministr dopravy a faktický lídr Věcí veřejných Vít Bárta, přiznal pořízení osobního automobilu za 1 701 360 korun a překlenovací úvěr ve výši 2 258 699 korun, ale i prodej akcií bezpečnostní agentury ABL za 20 tisíc eur.

Automobil si pořídila i předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake. Do majetkového přiznání zapsala pořízení volva za 1 100 000 korun.

Bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS) přiznal za loňský rok například příjmy z lékařské praxe či pedagogické činnosti. V jeho majetkovém přiznání ale nechybí ani 792 tisíc korun za výkon funkce primátora hlavního města.

Zřejmě nejvíce dluží poslanec Pavel Staněk z ODS. Ten v přiznání uvedl dvě hypotéky v celkové ceně sedmi milionů korun a leasing za 320 tisíc.

Další občanský demokrat, předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura, splácí hypotéku ve výši 5,6 milionu korun, zároveň však vydělal například 882 623 korun jako primátor Opavy.

Své majetkové přiznání již odevzdala většina poslanců. Čas mají totiž pouze do konce června.

-Filip Nachtmann | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,790 24,910
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články