Daňové přiznání v roce 2011: Na podání máte o jeden den více

- Podnikání autor: Redakce NašePeníze.cz

Některé lhůty pro podání daňových přiznání, hlášení a vyúčtování daně jsou v Česku nově o jeden den delší. V pátek o tom informovala tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslava Musilová.

Změny platí i pro podání těch přiznání, které zpracovává a podává daňový poradce, Foto: SXC

Změny platí i pro podání těch přiznání, které zpracovává a podává daňový poradce, Foto: SXC, zdroj: NašePeníze.cz

Změna platí již za rok 2010.

Lhůty stanovené podle týdnů, měsíců a let, se nově počítají až ode dne následujícího po dni, kdy došlo ke skutečnosti, která běh lhůty způsobila. Beze změny naopak zůstávají lhůty počítané na dny (např. lhůta pro podání daňového přiznání k dani z přidané hodnoty, nebo lhůty, které jsou pevně stanoveny zákonem).

 

Může se hodit:

- Daňové přiznání za 2010

- Daňová kalkulačka

- Daňový kalendář 2011

- Vzory aktuálních daňových tiskopisů ke stažení

 

Nová úprava daňového systému ovlivní například termín k podání přiznání k dani z příjmů, a to včetně termínu její splatnosti. Poslední možnost k včasnému podání přiznání a zároveň i splatnost daně se posouvají o jeden den. Z posledního březnového dne na 1. dubna.

Změny platí i pro podání těch přiznání, které zpracovává a podává daňový poradce nebo mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Tito poplatníci musí podat přiznání k dani z příjmů a daň zaplatit nejpozději 1. července (původně do 30. června).

Změna se dotkne i vyúčtování daně z příjmů vybírané srážkou. To je nutné podat do 1. května (namísto 30. dubna). Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti, je pak nutné poskytnout úřadům do 1. března (namísto do 28. února).

-Karel Tinl | MED