Datové schránky způsobí milionové škody, tvrdí právníci

31. 3. 2010 – 0:17 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Datové schránky způsobí milionové škody, tvrdí právníci
Datové schránky jsou povinné pro úřady a firmy, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Představitelé Unie podnikových právníků tvrdí, že současná právní úprava datových schránek není dostatečná. Zejména firmy, kterým schránku ze zákona automaticky zřídilo ministerstvo vnitra a musely ji začít využívat ihned po zprovoznění systému, mohou utrpět milionové škody.

Největšími slabinami systému datových schránek je chybějící zaručený elektronický podpis na rozhodnutí obsažené v datové zprávě, časová pomíjivost elektronického podpisu, a nejednotné názory na náležitosti datových zpráv. "Setkáváme se s případy, které do budoucna mohou způsobit právní nejistotu například v exekučních řízeních. Právě takové nedostatky, jako je chybějící elektronický podpis, mohou způsobit, že se rozhodnutí stane nevykonatelným. Firmám tak mohou hrozit i milionové škody," nastínila možné problémy prezidentka Unie podnikových právníků Marie Brejchová.

Systém datových schránek, který nahrazuje klasické doručování v listinné podobě, byl uveden do provozu loni v listopadu. Kromě firem ho hned od jeho zprovoznění při doručování písemností musely začít využívat orgány státní správy. Jak firmám, tak úřadům přitom schránku zřizuje rezort ministerstva vnitra.

 

<%Anketa93%>

 

Datové schránky pro občany nejsou povinné

 

Pro občany je zřízení schránky dobrovolné, podobně je tomu u živnostníků. Pokud už se ale tito lidé požádají o zřízení datové schránky, úřady to musí respektovat a veškeré písemnosti jim napříště doručit právě tímto způsobem.

Zvláštní režim platí pro advokáty, daňové poradce, insolvenční správce, notáře a exekutory, u kterých zákonodárce stanovil přechodnou dobu, teprve po jejím uplynutí jim bude datová schránka zřízena. Pak bude využívání systému povinné i pro ně.

(Mediafax)

Kam dál?

- Datové schránky pro firmy: Končí úřední obálky s modrým či červeným pruhem

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články