Dědici mají automatický nárok na členství v bytovém družstvu, rozhodl nejvyšší soud

11. 2. 2011 – 0:06 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Dědici mají automatický nárok na členství v bytovém družstvu, rozhodl nejvyšší soud
Brněnský Nejvyšší soud vydal verdikt proto, aby sjednotil výklad českých soudů při dědických sporech, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Nejvyšší soud v Brně ve čtvrtek rozhodl, že přechod členství v bytovém družstvu na dědice není podmíněn jeho žádostí o členství. Řekl mluvčí NS Petr Knötig s tím, že judikát soudu představuje zásadní a důležité stanovisko pro rozhodování obecných soudů.

"Člověk, který dědí po zůstaviteli byt nebo členský podíl v družstvu, se stává členem bytového družstva automaticky dnem úmrtí zůstavitele, aniž by o členství žádal," řekl Knötig. Průlomový judikát vydalo občanskoprávní a obchodní kolegium Nejvyššího soudu v Brně. Dalo tak návod k rozhodování obecným soudům, které řeší převody členských podílů v bytových družstvech na dědice a jejich členství v družstvu.

 

Může se hodit: Smlouva o převodu členských práv a povinností v bytovém družstvu

 

Nejvyšší soud k judikátu podle Knötiga kvůli snadnějšímu výkladu dodal, že pokud se dědictví nabývá smrtí zůstavitele, stane se označený dědic členem družstva "ke dni úmrtí zůstavitele a zároveň dochází k přechodu členství zůstavitele v bytovém družstvu a k přechodu nájmu bytu na dědice a to se všemi právy i povinnostmi". Verdikt přitom platí pro všechny typy družstev.

Obdobně je na tom i stát, který má v dědickém řízení stejné postavení jako dědic. "Pokud zůstavitel byl sám a nemá následníky, přechází dědictví včetně členství zůstavitele v bytovém družstvu a nájmu družstevního bytu na stát," dodal Knötig.

Brněnský Nejvyšší soud vydal verdikt proto, aby sjednotil výklad českých soudů při dědických sporech. "Až dosud totiž úřady v mnoha případech vyžadovaly, aby dědic po smrti zůstavitele pro získání bytu požádal o členství v družstvu," vysvětlil mluvčí.

-Jiří Nováček | MED

Může vás zajímat:

- Nový zákoník zakáže předávání bytů vnoučatům i přelidnění bytů

- Vypověď z nájmu nepůjde dát lidem starším sedmdesáti let

- Kupujete družstevní byt? Proklepněte si družstvo!

- Jak pronajímat družstevní byt? Hlavně se vyhněte chybám!

- Kupní smlouva na byt: Přijít o byt můžete i kvůli jednomu slovu

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články