Deriváty: EU plánuje regulaci trhu s deriváty aby předešla dalším krizím

29. 10. 2009 – 12:17 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Deriváty: EU plánuje regulaci trhu s deriváty aby předešla dalším krizím
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Evropská unie oznámila, že plánuje regulaci trhu s deriváty, což jsou složité finanční produkty, které byly jednou z příčin vzniku finanční krize.

Evropská komise hodlá v roce 2010 zavést právní předpisy ke snížení rizik, jež tyto cenné papíry pro hospodářství představují. Tyto návrhy se řadí ke skupině opatření, která EU zavádí ke zpřísnění dohledu nad finančními službami, aby se předešlo další krizi.

Komisař odpovídající za sektor finančních služeb Charlie McCreevy uvedl, že na základě uvedených plánů by mělo dojít ke \"změně paradigmatu jejich fungování: Opouští se tradiční názor, že oblast derivátů není potřeba příliš regulovat, protože tyto finanční nástroje používají odborníci.\"

Při přípravě uvedené legislativy bude Komise spolupracovat se zeměmi skupiny G20, aby se zajistila provázanost globální politiky. Těchto 20 nejrozvinutějších ekonomik se nedávno shodlo na tom, že trh s deriváty si vyžaduje určitý zásah, přičemž vláda Spojených států již dokonce za tímto účelem přijala příslušné právní předpisy.

Za svůj název vděčí deriváty tomu, že jejich hodnota se derivuje neboli odvozuje od ceny podkladového aktiva (výše úrokových sazeb či cena ropy). Plán EU se týká derivátů obchodovaných na mimoburzovních trzích (tzv. deriváty OTC), tj. cenných papírů, které jsou předmětem obchodu, o němž se zveřejňuje jen omezené množství informací a který se uzavírá mezi dvěma stranami přímo.

Obchodování s tímto typem derivátů se za posledních deset let velmi rozmohlo a celosvětový trh s nimi v současné době dosahuje hodnoty stovek bilionů eur. Avšak během několika let před nástupem krize obchodníci podceňovali riziko neplnění závazků.

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,620 24,720
USD 23,090 23,270
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články