Díky hazardu šlo na veřejně prospěšné činnosti 3,361 miliard korun

7. 10. 2010 – 21:21 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Díky hazardu šlo na veřejně prospěšné činnosti 3,361 miliard korun
Peníze šly na sport, kulturu, sociální činnosti, nebo na různé nadace, Foto: Sazka | zdroj: NašePeníze.cz

Celkem 3,361 miliardy korun z odvodů z hazardních her a loterií šlo na veřejně prospěšné účely. Ze statistiky, kterou ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo financí, plyne, že největší podíl těchto peněz bylo vyčleněno na podporu sportu.

Na podporu sportu šlo 1,763 miliardy korun, což představuje 52,4 procenta z celkové částky. V této oblasti kraluje společnost Sazka, která na podporu sportu vynaložila 863,6 milionu korun.

Druhou nejvyšší položkou jsou příjmy obcí, z nichž tvoří převážnou většinu výnosy z hracích automatů. Celkem obce loni z hazardu získaly 735,6 milionu korun, z čehož příjem z automatů tvořil 505,6 milionu korun. Podíl obcí na celkovém výnosu z hazardu dosáhl 21,9 procenta.

Zkrátka nepřišly ani nadace, které získaly 342,7 milionu korun, což je 10,2 procenta z celkového objemu. Nadacím nejvíce pomohla společnost Synot tip, která na tyto účely poskytla 197,9 milionu korun, z toho 176,3 milionu získala nadace Děti-kultura-sport.

Na čtvrtém místě je kultura, získala 228,5 milionu korun, což je 6,8 procenta celkového objemu. Za největšího kulturního mecenáše lze považovat společnost Auto games, která kultuře přispěla 69,2 milionu korun.

Dále v pořadí jsou sociální účely (136,9 milionu), zdravotnictví (95,9 milionu), ekologie (36,8 milionu) a na posledním místě školství s celkovým příjmem z hazardu 21,95 milionu.

Celkové příspěvky na veřejně prospěšné účely meziročně klesly o téměř 258 milionů korun.

Společnosti, které provozují hazardní hry, jsou v současnosti osvobozeny od daně z příjmu a ze svých výnosů odvádějí povinně peníze na veřejně prospěšné účely. Výše odvodu se stanoví v rozmezí šest až 20 procent z rozdílu mezi vsazenými penězi a vyplacenými výhrami v závislosti na výši celkem utržené částky.

Tento zákon je terčem časté kritiky, zejména s ohledem na to, že použitý alternativní způsob zdanění je velmi netransparentní. Současný ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) hodlá zákon o loteriích kompletně změnit a chce, aby takto vybrané peníze byly příjmem státního rozpočtu. Opoziční ČSSD naopak navrhuje sjednotit výši odvodů na 20 procentech bez ohledu na výši utržené částky. Dvacet procent takto získaných peněz chce ČSSD věnovat na podporu sportu, zbytek podle stejného klíče jako nyní. Jak bude nový zákon o hazardu vypadat, však zatím není zřejmé.

-Jiří Táborský, Mediafax

Kam dál?

- Investice: Lidé věří více gamblingu než investování. Kde zbohatnete?

- Krize – čas pro hazard. Sázkové kanceláře vloni zažily nejúspěšnější rok v historii

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,410
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články