Dluhy domácností rostou, na západní Evropu však nemáme

31. 7. 2013 – 21:50 | Půjčky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Dluhy domácností rostou, na západní Evropu však nemáme
S rostoucím zadlužením přitom nebojují pouze běžní lidé, ale také podniky. Foto:SXC, Text:MED | zdroj: NašePeníze.cz

Zadlužení domácností vzrostlo ke konci června proti předchozímu měsíci o čtyři miliardy korun na 1179 miliard. Průměrný obyvatel České republiky tím pádem dluží bankám asi 112 132 korun. To je ve srovnání se situací před rokem o necelých 4300 korun více.

Ekonom společnosti PwC Česká republika Petr Kříž však říká, že jsou Češi zadluženi méně, než je obvyklé ve vyspělé západní Evropě. „Tato střídmost spolu s opatrností bank při poskytování úvěrů je v současné době pro český trh bezesporu výhodou. Potíže se splácením svých dluhů mají spíše sociálně slabší skupiny obyvatel v regionech s větší nezaměstnaností. Neobávám se však, že by se mohl dostat do potíží český bankovní systém jako celek,“ komentuje aktuální statistiky Petr Kříž.

 

S rostoucím zadlužením přitom nebojují pouze běžní lidé, ale také podniky. Jejich dluh u finančních domů vzrostl během sledovaného měsíce na 968,2 miliardy. Ještě na konci května přitom činil 958,7 miliardy.

 

„Podmínky pro získávání úvěrů jsou pro podniky velmi přísné, a firem, které mají zájem o bankovní financování a zároveň splňují požadovaná kritéria, není zdaleka tolik, kolik by si banky přály,“ uvedl k situaci v podnikatelském sektoru ekonom Kříž.

 

ČNB poskytuje statistiku o zadlužení domácností a podniků každý měsíc v rámci národního měnového přehledu. Ten se odvozuje z bilancí finančních institucí, které kromě centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v České republice obsahují také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,680 23,860
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články