Do konce letošního roku se v nemocnicích zruší 1600 lůžek

31. 10. 2011 – 14:27 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Do konce letošního roku se v nemocnicích zruší 1600 lůžek
Pojišťovny vypovědí smlouvy všem nemocnicím a se všemi budou uzavírat smlouvy nové, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Letos by se mělo v českých nemocnicích zrušit 1600 lůžek, do budoucna zdravotní pojišťovny počítají s tím, že se jich zruší deset tisíc. Po pondělním podpisu memoranda o rušení nemocničních lůžek s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami to uvedl šéf VZP Pavel Horák.

Tímto způsobem chtějí ministerstvo a pojišťovny zefektivnit zdravotní péči. Péče by se měla přizpůsobit moderní medicíně a měla by se zaměřit spíše na ambulantní péči, aby nemocní nebyli zdlouhavě držení v nemocnicích. Specializovaná péče by měla zůstat pouze ve velkých centrech.

Pojišťovny vypovědí smlouvy všem nemocnicím a se všemi budou uzavírat smlouvy nové. Rámcové smlouvy s nemocnicemi mají roční výpověďní lhůtu, od 1. ledna 2013 už budou platit smlouvy nové.

"Je to historický krok, kdy se všechny pojišťovny dohodly na společném postupu vůči zdravotnickým zařízením," uvedl k podpisu memoranda náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Plán se zdravotnickým zařízením nelíbí. Podle nich nelze efektivitu systému založit na redukci lůžek v nemocnicích. "V Rakousku je šest lůžek na tisíc obyvatel, v Česku je nyní 5,5 lůžka na tisíc obyvatel. Další redukcí ušetří pouze zřizovatel, nikoliv pojišťovny. Ty platí podle počtu ošetřených pacientů," reagoval na informace Eduard Solich, šéf Asociace českých a moravských nemocnic.

Kolik zamýšlenými změnami uspoří, zástupci pojišťoven v pondělí neuvedli. Ušetřené peníze chtějí nemocnicím nechat na zkvalitnění péče nebo platy lékařů.

-Karolina Brožová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 8.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články