Dohoda EU s Británií stále v nedohlednu. Tvrdý brexit poškodí český autoprůmysl

13. 12. 2020 – 20:20 | Evropská unie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Dohoda EU s Británií stále v nedohlednu. Tvrdý brexit poškodí český autoprůmysl
Velká Británie v čele s premiérem Borisem Johnsonem se stále nemůže s EU shodnout v otázce obchodních vztahů. | zdroj: Profimedia

Pokud se nepodaří dosáhnout obchodní dohody mezi Evropskou unií a Velkou Británií, bude to pro český průmysl špatnou zprávou. Takzvaný tvrdý brexit by znamenal potíže pro exportéry i dovozce, uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová v neděli oznámila, že jednání o podobě obchodních vztahů mezi EU a Británií skončila bez úspěchu. Spolu s britským premiérem Borisem Johnsonem přitom stanovila neděli jako nejzazší termín pro dosažení dohody. Jednání budou ale budou podle obou politiků pokračovat.

Havlíček upozornil, že Spojené království je pro české exportéry pátým nejvýznamnějším trhem. Jedná se navíc hlavně o vývoz s vysokou přidanou hodnotou. "Zavedení cel na vývoz i dovoz proto naše firmy velmi negativně pocítí. Obávat se můžeme zejména toho, že celní zatížení a možné regulatorní překážky sníží konkurenceschopnost našich vývozců na britském trhu ve srovnání s domácími producenty," uvedl Havlíček.

Potíže mohou podle Havlíčkovy náměstkyně Martiny Tauberové zaznamenat i firmy, které z Británie dovážejí základní komponenty do své výroby. Obě ekonomiky jsou podle ní provázány hlavně v automobilovém, elektrotechnickém nebo chemickém průmyslu. Nelze podle ní opominout ani obchod se službami.

"Zejména v dnešní době, kdy se snažíme přes koronavirovou pandemii udržet naši ekonomiku v chodu, se ukazuje, jak důležité je pro naši prosperitu, aby zůstaly zachovány otevřené trhy a i jak zásadní význam má naše integrace v EU," dodal Havlíček.

Celní hlášení budou povinná tak jako tak

Odchod Británie, ať už s dohodou nebo bez ní, bude podle Luďka Procházky, ředitele společnosti Gerlach, která je největším českým poskytovatelem celních služeb, pro dovozce i vývozce od ledna znamenat povinnost předkládat celní prohlášení. Mění se podle něj také označování výrobků pro britský trh.

Očekávat se dají zdržení na hraničních přechodech a tedy prodloužení a zdražení dopravy. "Tvrdý brexit může z ČR udělat sedmou nejpostiženější zemi EU. Hrozí nám propad HDP až o jedno procento. Londýn se chystá uvalit na unijní zboží clo v průměrné výši 5,7 procenta. Dovoz vozidel ale Británie i EU zatíží desetiprocentním clem, což poškodí český autoprůmysl," řekl Procházka.

Británie z unie vystoupila na konci letošního ledna. Do konce roku ale trvá přechodné období, kdy je nutné doladit všechny zbývající otázky, zejména obchodní vztahy. Pokud se Londýn s Bruselem na obchodních vztazích nedohodnou do konce roku, měly by unie a Británie mezi sebou začít od ledna vybírat cla. Británie by se pak řídila pravidly Světové obchodní organizace (WTO).

Zdroje:

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,640 24,760
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články