Domácí zabijačky: Evropská unie je chtěla zakázat, Česko si je však vybojovalo

29. 9. 2009 – 8:56 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Domácí zabijačky: Evropská unie je chtěla zakázat, Česko si je však vybojovalo
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Jeden z úspěchů Českého předsednictví EU, který se podařilo prosadit v samém závěru našeho funkčního období, ve čtvrtek definitivně potvrdila Rada EU. Ta včera formálně přijala nařízení, které zásadním způsobem reviduje pravidla zacházení se zvířaty při porážce a usmrcování. Současně tak ČR umožňuje pokračovat v tradičních porážkách, známých českých zabijačkách.


Nově přijatá pravidla zdůrazňují odpovědnost provozovatelů jatek včetně zaručení odpovídající kompetentnosti jejich pracovníků a současně umožňují konkrétní pravidla zacházení se zvířaty při porážkách podle zásad welfare a vývoje vědy flexibilně upravovat.

\"Rozhodnutí Rady lze považovat za velký diplomatický úspěch. Cesta k finální podobě návrhu byla lemována řadou otazníků, když jsme se dotýkali vysoce citlivých oblastí, jako jsou například náboženské rituály a kulturní tradice, domácí zvyklosti v různých členských státech či fungování vnitřního trhu,\" uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta.

Zásadní novou myšlenkou je podle ministra větší odpovědnost provozovatelů jatek. Veškeré činnosti spojené s procesem porážky zvířat na jatkách budou vyžadovat absolvování odborného školení. Výsledkem je optimální nastavení ambiciózních standardů welfare v ekonomicky únosném kontextu.

Významným bodem, který se dotýká našich domácích zájmů, je umožnění pokračovat v tradičních porážkách, známých českých zabijačkách. Přes počáteční rezervovaný postoj Komise i některých členských zemí bylo zvoleno řešení svým způsobem ještě výhodnější, než nabízela současná legislativa. Český venkov se tedy rozhodně nemusí obávat žádných dramatických změn, zabijačky i do budoucna zůstanou s životem na českém venkově bezprostředně spojeny.

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,770
USD 22,940 23,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články