Dopravních nehod je méně

10. 6. 2009 – 8:31 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Dopravních nehod je méně
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ač počty dopravních nehod šetřených Policií ČR klesají, dopravních nehod neubývá! V nadcházejících letních měsících se zvyšuje riziko nehod s vážnými následky, často také s účastí mladých nezkušených řidičů. V létě také narůstají počty škod způsobených řidiči ve vozidlech bez povinného ručení


V prvních čtyřech měsících letošního roku Policie ČR řešila 23 058 dopravních nehod, což je o 56 % méně, než za stejné období loňského roku. Skutečný počet dopravních nehod však zůstává na konstantní úrovni, což dokládají data z pojišťoven, které za měsíce leden až duben 2009 evidují v rámci systému povinného ručení 81 108 škodních událostí, což je dokonce o 2 % více než vloni. Pozitivní trendem je, že v důsledku zavedení sankčního příspěvku nepojištěných do garančního fondu ČKP, klesá počet škod způsobených vozidly bez povinného ručení. V březnu a dubnu na 60% úroveň počtu nepojištěných škod v březnu a dubnu 2008.

- Pojišťovny zatápí podvodníkům s autonehodami
- Dopravní nehoda v zahraničí? Na co si dát pozor!

K poklesu počtu dopravních nehod došlo v důsledku posunu limitu výše škody, od kterého je nutné, aby případ šetřila Policie ČR, což se ale nijak neodrazilo v počtu škod z povinného ručení, kdy vývoj u pojištěných škod je stabilní bez výraznějších odchylek mezi rokem 2009 a 2008,“ dodává Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů (ČKP). Výrazně ubývá počet nehod šetřených Policií ČR bez zranění s výší škody do 100 tisíc Kč (o 66 %), naopak přibývá nehod bez zranění nad 100 tisíc Kč (o 23 %). Mírný pokles počtu nehod byl zaznamenán u počtu nehod s újmou na zdraví či úmrtím.

S létem se zvyšuje riziko vážných nehod, fenoménem jsou diskonehody

S nástupem letních měsíců se každoročně zvyšuje riziko vzniku závažných dopravních nehod. Na vině jsou často dlouhé cesty na dovolenou bez odpočinku řidiče. Zvláště rizikovou kategorií jsou mladí málo zkušení řidiči.

Mladí lidé mají o prázdninách více volného času a také větší sklon k nerozvážnosti. Typický je pro ně fenomén takzvaných diskonehod, kdy usedají ve večerních hodinách do vozidel nesoustředění – často pod vlivem alkoholu či drog. Tím se zvyšuje riziko nehody. „Zde je důležité apelovat na rodiče, aby otevřeně upozorňovali své děti na rizika – mimo jiné, aby se vždy domluvili, že kdo řídí, ten nepije alkohol,“ dodává Jakub Hradec z České kanceláře pojistitelů.

V létě se zvyšuje i podíl nepojištěných škod. „Pokud navíc motorista způsobí škodu nepojištěným vozidlem, vzniká mu i finanční problém, protože veškerou škodu je při neexistenci povinného ručení povinen hradit ze svého. V případech, že došlo k újmě na zdraví s trvalými následky, může jít i o částky v řádech několika desítek miliónů korun,“ doplňuje Hradec.

Ubývá nepojištěných škod

Zavedení sankčního příspěvku nepojištěných do garančního fondu ČKP již přináší své výsledky. Na přelomu roku výrazně stoupl počet lidí, kteří odhlásili vozidla z registru vozidel. Nyní se toto opatření pozitivně projevilo i v počtech škod způsobených motoristy ve vozidlech bez povinného ručení. V lednu až dubnu 2009 klesl počet nepojištěných škod na úroveň 74 % roku 2008. Zvlášť významný byl pokles v měsících březen a duben 2009, kdy počet nepojištěných škod klesl na úroveň 60 % stejného období roku minulého.

Domníváme se, že pokles škod způsobených nepojištěnými řidiči za první měsíce roku 2009 je způsoben pozitivním vlivem aplikace příspěvku nepojištěných do garančního fondu ČKP,“ říká Jakub Hradec, výkonný ředitel ČKP a dodává: „Zatím jsme však opatrní v jakýchkoliv závěrech. Důvod k optimismu nastane, až pokud se tento pozitivní trend potvrdí i v dalších měsících.


Kurzy

Kurzovní lístek: 8.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články