Dotace na výstavbu sociálních nájemních bytů - nyní i pro soukromé investory

- Bydlení autor: Redakce NašePeníze.cz

Pondělní jednání Vlády ČR schválilo Ministerstvu pro místní rozvoj poskytování dotací na výstavbu sociálních nájemních bytů. O dotace budou moci nyní žádat nejen města a obce, ale jakékoli jiné fyzické nebo právnické osoby. Tedy i soukromí investoři. Dotace se budou poskytovat z rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení.

Foto: NašePeníze.cz

Foto: NašePeníze.cz , zdroj: NašePeníze.cz


Na co je dotace určena?

Dotace je určena na zcela novou výstavbu sociálních bytů , na vznik sociálních bytů pomocí rekonstrukce, nástavby nebo přístavby vhodné nemovitosti. Ppoté, co budou byty nejméně 10 let využívány jako sociální nájemné bydlení, je možné s nimi volně nakládat

\"Důležité je, že dotace je individuální na každý byt. Investor tak může z plánovaného bytového komplexu vyčlenit na sociální nájemní byty jen určitý počet bytů a na ty jednotlivě žádat dotace,\" upřesnil ministr Rostislav Vondruška.

- Firmy: Získejte na opravu nebo výstavbu podnikatelských nemovitostí Dotace
-
Firmy mohou získat až 8 mil. Dotace na vzdělávání zaměstnanců. Jak na to?
-
Dotace: Program PANEL se rozšíří i na nepanelové domy
-
Dotace na zateplení domů a ekologické vytápění pro všechny!

Mezi podmínky pro získání dotace na straně investora patří především:

- předložení ekonomického finančního projektu a hodnověrné prokázání, že má žadatel další finanční zdroje pro výstavbu. Pokud bude investor čerpat hypoteční úvěr, stát již dopředu deklaruje svůj souhlas s tím, že nemovitost bude zatížena hypotečním břemenem.
- výpis z katastru nemovitostí (aby bylo možno ověřit, zda na pozemku nebo nemovitosti nevázne nějaký další finanční závazek).
- doklad o bezdlužnosti vůči veřejným rozpočtům.
- pokud se jedná o novostavbu, přiloží žadatel alespoň územní rozhodnutí, u rekonstrukcí pak posudek statika.
- po kladném vyhodnocení projektu dodá ještě v určité lhůtě stavební povolení a další související doklady.
- během 15ti let od dokončení stavby musí dotovaný byt sloužit nejméně 10 let jako nájemní sociální bydlení (desetiletá podmínka nemusí být splněna najednou, může být plněna i přerušovaně v etapách).
- výše nájemného - pro rok 2010 nesmí překročit 43Kč/ m2 obytné plochy bytu
- v dalších letech bude navyšováno o míru inflace.
- provozovatel bytů může být i někdo jiný, než investor. Vždy však musí převzít na sebe všechny závazky provozu nájemních dotovaných bytů vůči státu. Jinak by se dotace a příslušné penále vracelo.

Sociální nájemní byty jsou určeny především:

- sociálně slabší domácnostem
- lidem se sníženou soběstačností
- seniorům nad 75 let

Podle prvních odhadů ministerstva by se mohli do konce roku 2010 přihlásit o podporou investoři na výstavbu až 2 tisíc sociálních nájemních bytů. Rozsah výstavby záleží především na poptávce a schopnosti investorů vyhovět nastaveným kritériím programu. Záleží také samozřejmě na finančních možnostech státu, tedy výše rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení, který bude poskytovatelem dotace. S podporou je počítáno již v roce 2009.

Tagy: půjčka peníze finance rozpočet pojištění hotovost úvěr tiskové zprávy