Dotace z programu zelená úsporám letos možná budou, tvrdí MŽP

7. 2. 2011 – 17:56 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Dotace z programu zelená úsporám letos možná budou, tvrdí MŽP
Ministr připustil, že už podané žádosti převyšují možnosti fondu o několik miliard korun, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Tvrzení, že pro letošní rok skončí přijímání žádostí v rámci programu Zelená úsporám, o kterém psala některá média, odmítlo v pondělí ministerstvo životního prostředí (MŽP). Mluvčí rezortu Michaela Jendeková uvedla, že informace o uzavření programu jsou v současné době předčasné.

Nové žádosti o podporu na zateplování domů už neměly být letos podle některých médií přijímány. Program údajně trpí nedostatkem financí. I kdyby tedy byl program spuštěný, žadatelé o dotace by patrně čekali na peníze marně.

Přijímání žádostí je pozastaveno od loňského října. MŽP chtělo všechny žádosti o peníze na zateplení překontrolovat. Opětovné nabírání nových žádostí mělo začít v lednu.

"Nejdřív musíme vyřídit žádosti, které již byly podány a na které jsou peníze. Neumím v tuto chvíli říct, jaká konkrétní suma to je, protože stále není několik tisíc žádostí vyhodnoceno. Teprve potom budeme vědět, kolik reálný deficit je," řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) a připustil tak, že státu chybí na dotační program peníze.

Zbytek podaných žádostí má podle dostupných informací vyhodnotit ministerstvo do tří až čtyř týdnů. "Pak bude možné určit, zda dojde ke krácení dotace a pokud ano, tak o kolik," upřesnila mluvčí Jendeková.

Ministr v pondělí v Ostravě připustil, že už podané žádosti převyšují možnosti fondu o několik miliard korun, k přesné sumě se ale odmítl vyjádřit. Podle něj bude program v příštích měsících pokračovat, zatím ale není jasné kdy. "Musím připustit, že opatření, které budeme muset přijmout, nebudou vždy populární," řekl ministr s tím, že postup musí být pokud možno spravedlivý. Jak dodal, týdně ministerstvo vyhodnocuje až tisíc žádostí.
O chybějících prostředcích v programu mluvil i exministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Bývalý člen koaliční vlády, který odstoupil z funkce kvůli aféře na Státním fondu životního prostředí, uvedl, že chybí na proplacení všech žádostí až pět miliard korun.

Program Zelená úsporám slouží k zateplování domů, podpoře a využívání obnovitelných zdrojů energie. V současné době o peníze z programu usiluje více než 200 tisíc domácností, které podaly přes 75 tisíc žádostí.

Celkem 39 tisíc žádostí za 10,1 miliardy korun už MŽP schválilo. Doposud stát vyhověl 10,5 tisícům žádostí o zateplení domů a vyplatil 1,3 miliardy korun. Prodejem emisních povolenek Česko získalo na zateplení domů téměř 20 miliard korun.

-Ivana Gračková, Tomáš Paták | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,190 25,310
USD 23,250 23,430
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články