Dovolená: Kempům stále ubývají hosté! Češi přestávají mít zájem o stanování!

16. 6. 2009 – 1:41 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Dovolená: Kempům stále ubývají hosté! Češi přestávají mít zájem o stanování!
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Českým kempům stále pokračují obrovské úbytky hostů ! Češi přestávají mít zájem o kempy ! Zatímco ještě předloni přespalo v českých kempech 854 tis. českých turistů, tak vloni to bylo již pouze 720 tis.. Také v budoucnu bude zájem o české kempy nadále klesat ! Informovala o tom asociace českých cestovních kanceláří.


Majitelé kempů si tak můžou nechat již jen zdát o rekordním roce 2004, kdy v našich kempech přespalo dokonce 1,02 mil. českých turistů ! Během pěti let tak poklesl počet českých turistů v tuzemských kempech o neuvěřitelných 29 %.

- Jak zabezpečit domácnost před odjezdem na dovolenou
- Kvalitní cestovní pojištění: milionová ochrana za 20 korun
- Dovolená v zahraničí se prodražuje, Česko je stále levné
- Tip na dovolenou: Agroturistika láká více lidí za přírodou

Trvalý pokles zájmu o české kempy mají i zahraniční turisté, zatímco v roce 2007 přespalo v našich kempech 185 tis. cizinců, tak vloni to bylo již pouze 162 tis. zahraničních hostů.

Nejčastějšími zahraničními návštěvníky českých kempů jsou Holanďané ( vloni 47 tis. osob), Poláci ( 10 tis.) a Slováci ( 7 tis.), jejich počty však stále klesají. Kvůli poklesu zájmu klesl také počet našich kempů, zatímco v roce 2007 bylo u nás celkem 516 kempů, tak vloni to bylo již jen 509 kempů.
                            
Největší počet kempů je v Jihočeském kraji ( včetně Šumavy), kde jich je celkem 143. Následuje Středočeský kraj ( 64 kempů) a Jihomoravský kraj ( 46 kempů). V Praze je v současnosti  22 kempů.
 
Češi jsou národ, který vždy rád jezdil do kempů. Nyní se však začíná ukazovat, že důvodem byla především naše nízká životní úroveň a tím cenová výhodnost kempů, nikoliv zkutečný zájem o tento druh trávení dovolené. Spolu se zvyšující se životní úrovní našich občanů totiž Češi již začínají žádat vyšší standart ubytování a klientů klasických kempů tak prudce ubývá.

\"Kvůli současné ekonomické krizi můžeme sice letos čekat určité zastavení výrazných poklesů zájmu o české kempy, jelikož se někteří čeští turisté letos rozhodnou z důvodu úspor kempy k dovolené využít, z dlouhodobého hlediska je však trvalý trend poklesu zcela zřejmý.\" Informoval Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Okamura dále uvedl: \"Je tedy zcela jasné, že je potřeba zásadně změnit současnou strategii stávajících kempů.\"

Kempy dosud platily za nejlevnější typ ubytování, Češi však z důvodu stále stoupající životní úrovně a zvyšujících se průměrných příjmů již mají zájem o kvalitnější služby a kempy jim tak přestávají vyhovovat.  Je tedy potřeba, aby se z kempů urychleně stala atraktivní alternativa ubytování 3* standartu a kempy tak nabídly další doprovodné služby např. dětský bazének či dětské atrakce, kulturní či jiný program ( pravidelné grilování, táborák, hudba atd.), restauraci, lepší sociální  a hygienické zázemí apod.
Pak budou mít šanci obstát i ve stále bohatší a tím i náročnější české společnosti.

Vloni se ve všech českých ubytovacích zařízeních dohromady ( včetně hotelů a penzionů) ubytovalo celkem 6,2 mil. českých turistů, z toho se v kempech ubytovalo 720. tis. , což znamená, že 12 % ubytování v tuzemsku realizují stále Češi v kempech a kempy jsou tak přes výrazné poklesy zájmu stále celkem významnou součástí českých dovolených, i když jejich význam trvale prudce klesá.

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,620 24,720
USD 23,090 23,270
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články