Dovolená v Tunisu? Češi v Tunisku také stále častěji podnikají

12. 10. 2010 – 20:28 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Dovolená v Tunisu? Češi v Tunisku také stále častěji podnikají
České výrobky mají v Tunisku velmi dobrý zvuk | zdroj: NašePeníze.cz

Zboží a služby prodané za víc než miliardu korun a nárůst exportu o víc než 50 procent – to je výsledek českých podnikatelů za prvních osm měsíců letošního roku v Tunisku. Informovalo o tom v úterý ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Ještě v roce 2000 přitom Češi do země vyvezli zboží za pouhých 150 milionů korun.

Právě na úterý proto ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo podnikatelské fórum pro české a tuniské firmy, kterého se jen z tuniské strany zúčastní na 50 podniků. Koná se také první zasedání Česko-tuniské smíšené komise pro hospodářskou spolupráci.

Už v pondělí večer ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) jednal s vedoucím tuniské delegace, státním tajemníkem pro zahraniční obchod při ministerstvu obchodu a řemeslné výroby Chokrim Mamoghlim. „Českým firmám v Tunisku rostly obchody i v minulém roce, kdy vývoz do celé řady jiných zemí spíš klesal. Tunisko je proto mimořádně perspektivní. Jsem přesvědčen o tom, že možnosti pro ještě hlubší obchodní spolupráci nejsou ani zdaleka vyčerpané,“ řekl Kocourek. Podle jeho slov se tak Tunisko stává velmi důležitou zemí pro diverzifikaci zahraničního obchodu České republiky. Přes 80 procent veškerého českého vývozu v současné době směřuje do Evropské unie, a země afrického kontinentu tak představují velkou příležitost, jak tak silné napojení na jediný ekonomický blok rozdělit.

„České výrobky mají v Tunisku velmi dobrý zvuk,“ dodal náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka, který českou delegaci na zasedání smíšené komise vede. „Zajímavými oblastmi spolupráce jsou vodní hospodářství, zejména výroba, přeprava a úprava pitné vody pro městské aglomerace, pak čistící stanice, výstavba zavlažovacích systémů nebo budování silniční a železniční infrastruktury. Musím zmínit i významné zakázky na výstavbu bytů, společenských budov nebo přestavbu přístavů v Tunisku, které české firmy v nedávné době získaly.“

Podle Hovorky se české firmy v Tunisku prosazují také s výrobky ze železa a z oceli, s lisy, formami na plast, obráběcími stroji a nástroji, strojírenským zařízením včetně náhradních dílů, stavebními stroji, plochým sklem pro stavebnictví, progresivními stavebními technologiemi a materiály, zemědělskou technikou či s farmaceutickými výrobky. Nově se objevuje i zvýšená poptávka po zdravotnickém zařízení a materiálu.

-David Vandrovec, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,630 24,750
USD 22,820 23,000
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články