DPH má zůstat 14 a 20 procent, vyhráno ale není

10. 10. 2012 – 10:20 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

DPH má zůstat 14 a 20 procent, vyhráno ale není
První náměstek ministra financí Ladislav Minčič při jednání připustil, že pokud by situace dospěla k tomu, že by se balíček schválit nepodařilo a od příštího roku by začala platit jednotná sazba 17,5 procenta, došlo by k propadu výběru o přibližně miliard | zdroj: NašePeníze.cz

Sazby DPH by pro příští rok měly zůstat na 14 a 20 procentech, shodl se na tom většinově rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny, který přijal pozměňovací návrh Michala Babáka (VV). Pro byli především poslanci opozičních stran, dva přítomní rebelové ODS Marek Šnajdr a Radim Fiala se zdrželi.

Pozměňovací návrhy na zachování současné výše sazeb DPH podali poslanci Ladislav Šincl (ČSSD) a Michal Babák (VV). "Nedokážu si představit, že bychom udělali občanům to, že by tady v tomto ekonomicky ne zrovna ideálním období začala platit sazba 17,5 procenta," řekl při projednávání výboru Babák. Při následném hlasování se pak skutečně podařilo návrh prosadit. Rozpočtový výbor tak Poslanecké sněmovně doporučí, aby v balíčku zachovala současné sazby.

"Připomínám, že nešlo o hlasování důvěře vlády," řekl krátce po hlasování předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS).

První náměstek ministra financí Ladislav Minčič při jednání připustil, že pokud by situace dospěla k tomu, že by se balíček schválit nepodařilo a od příštího roku by začala platit jednotná sazba 17,5 procenta, došlo by k propadu výběru o přibližně miliardu korun. Pokud by se sazba o jeden procentní bod zvýšila, tak jak s tím počítá původní podoba balíčku, vzrostl by naopak výběr o 13,7 miliardy korun.

Jeden z šestice rebelů ODS, kteří nechtějí balíček v současné podobě podpořit, Radim Fiala, také připomněl, že v rámci jeho strany zrovna funguje pracovní skupina hledající kompromis mezi nimi a zbytkem koalice. Připustil také, že pozměňovací návrhy ČSSD a VV na zachování stávajících sazeb DPH 14 a 20 procent částečně konvenují s jejich snahami. Sami ale chtějí přijít s návrhy, až se podaří jednání v rámci ODS a koalice dokončit.

O balíčku daňových změn se bude hlasovat na schůzi Sněmovny 23. října. Do té doby se premiér Petr Nečas musí s rebelujícími poslanci dohodnout. Když se mu to podaří, nemusel by středeční verdikt rozpočtového výboru až tak moc znamenat, koalice by pak mohla ČSSD, Věci veřejné a komunisty přehlasovat.

Miroslav Kyncl | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články