Drábek: Méně chudých důchodců než v Česku je v Lucembursku

5. 10. 2010 – 21:46 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Drábek: Méně chudých důchodců než v Česku je v Lucembursku
životní úroveň ve stáří by měla souviset s tím, kolik dětí a jak jsme vychovali, tvrdí Drábek, Foto:TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) uvedl, že v České republice je pouze sedm procent důchodců ohrožených chudobou, což je jeden z nejlepších výsledků v Evropě.

Z Drábkova projevu na fóru Zlaté koruny vyplynulo, že lépe je na tom jen Lucembursko s pěti procenty.

"Abychom toto vynikající číslo udrželi, je třeba dělat změny velmi ohleduplně," poznamenal ve svém projevu Drábek.

Důležité je podle ministra přesně rozlišit první průběžný pilíř k zajištění základních potřeb, a druhý fondový pilíř, který by měl lidem poskytovat prostor pro individuální zajištění. "Musíme velmi přesně vyvážit první pilíř s druhým pilířem jako spořením na životní nadstandard," řekl.

Drábek také částečně odmítl kritiku, že matky nejsou v současném systém zvýhodněné. "Ještě stále je velká diference ve věku odchodu do důchodu," připomněl v reakci na slova premiéra Petra Nečase (ODS), který nízké zohlednění počtu dětí kritizoval.

"Naše životní úroveň ve stáří by měla souviset s tím, kolik dětí a jak jsme vychovali. To bylo naprosto běžné celá staletí, ale posledních 50 let sociálního státu tento systém nabouralo," poznamenal Nečas. Zároveň řekl, že vnímá jako nespravedlnost, že matky s větším počtem dětí mají nižší důchod v důsledku omezených pracovních možností. Penzijní reforma by tento problém měla podle jeho názoru zohlednit.

-Jiří Táborský, Mediafax

Kam dál?

- Průměrný starobní důchod je 10 065 korun

- Nejlepší důchod: Nizozemskou penzi utrácet v Rakousku

- Stát ani penzijní fondy nám důchod nezajistí, co nám zbývá?

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,220 25,360
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články