Drábek: Mezigenerační důchodová solidarita je nereálná

6. 5. 2012 – 13:03 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Drábek: Mezigenerační důchodová solidarita je nereálná
Valorizace se má podle vládního návrhu pro roky 2013 až 2015 snížit jen na třetinu růstu reálných mezd a třetinu míry inflace, v současnosti přitom úprava penzí zohledňuje růst spotřebitelských cen stoprocentně, Foto: TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Snížení valorizace důchodů je nepopulární a nepříjemný, ale nutný krok, který zemi pomůže řešit složitou ekonomickou situaci. V nedělní Partii to uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), ten také označil mezigenerační solidaritu za výbornou věc, která je ale aktuálně nereálná.

Země se podle Drábka snížení valorizace důchodů v příštích třech letech nemůže vyhnout, pokud se chce chovat zodpovědně.

TIP: Mezigenerační důchodový systém by mohl být řešením penzí

"V období ekonomické stagnace se takovému postupu můžeme jen velmi těžko vyhnout. Omezení valorizace důchodů znamená nižší tempo růstu důchodů, ale znamená to také udržení reálné hodnoty důchodů v čase," vysvětlil ministr.

Drábek však zároveň chápe, že jde o nepříjemný a nepopulární krok: "Senioři jsou ti, kteří budovali v minulých desetiletích naši zem, přispěli k tomu, na jaké žijeme životní úrovni. Je pro mě velmi nepříjemné takový návrh předkládat, není to populární a já jsem si toho vědom. Ale je třeba se podívat na realitu."

Psali jsme: Mezigenerační solidarita aneb Co znamená 1 % platu rodičům

V nedělní Partii byl Drábkovým protivníkem poslanec Věcí veřejných Petr Skokan. Ten se vrátil k pátečnímu jednání sněmovny, kde se snížená valorizace projednávala. VV podle něj nemohly návrh podpořit, protože neobsahoval mezigenerační solidaritu.

"My názor neměníme. Stále trváme na principu mezigenerační solidarity a to je právě ten důvod, proč jsme pro to nemohli hlasovat. Ten mezigenerační princip se totiž vytratil," přiblížil Skokan a pokračoval: "Chtěli bychom, aby každý, kdo pracuje, měl možnost, že z jeho sociálního pojištění jeho rodičům půjde adresně nějaká částka."

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,440
USD 22,380 22,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články