Drábek: Nikdo neříká, že budete pracovat do sedmdesáti. To až vaše děti

9. 6. 2011 – 15:59 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Drábek: Nikdo neříká, že budete pracovat do sedmdesáti. To až vaše děti
Odboráři jsou proti návrhu, aby bylo možné převést malou část odvodů ze státního systému do vlastního spoření u fondů, Foto:TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Stávka dopravních odborářů, kterou naplánovali na pondělí 13. června, nemá opodstatnění, prohlásil ve čtvrtek ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09). Argumenty ke stávce jsou podle jeho slov falešné, pozdní odchod do důchodu se totiž nebude týkat odborářů, ale jejich dětí.

"Mě skutečně zarazily argumenty odborů, když například říkají, že je nesmyslné, aby někdo řídil tramvaj nebo autobus nebo metro v sedmdesáti letech. To jsou přece falešné argumenty. Nikdo z těch, kteří dnes řídí metro, autobus nebo tramvaj nebude odcházet do důchodu v sedmdesáti letech," řekl Drábek.

Levice v senátu zvyšování věku zamítla, kdy máme jít tedy do důchodu?

 

Pozdní odchod do důchodu se bude týkat dnešní mladé generace. "Dnešním šestnáctiletým je potřeba férově říci: ano, vypadá to tak, že podle demografického vývoje a podle průměrného věku dožití budete odcházet do důchodu v sedmdesáti letech. Já to považuji za mnohem lepší řešení než to, jaké používají někteří jiní, například Sobotka, který říká: nemusíte mít obavu, budete odcházet do důchodu v 65 letech a potom se najednou skokově zvýší věk odchodu do důchodu," dodal ministr.

<%Anketa58%>

Sám však chystanou stávku nepovažuje za definitivní. Uvedl, že jednání může ještě pokračovat. "Jsme připraveni diskutovat o argumentech odborů, ale o věcných argumentech. Nikoliv o výkřicích do médií," vysvětlil.

Stávku považuje za legitimní způsob vyjádření nesouhlasu. "Já musím říci, že stávku – pokud je k ní důvod - považuji za krajní způsob vyjádření protestu. Pokud však je motivována něčím, co je založeno na nepravdivých argumentech, tak to považuji za velmi nekorektní," řekl Drábek.

Dopravní odbory chtějí v pondělí 13. června stávkovat v čase od 03.00 do 16.00. Odboráři pražského dopravního podniku o tom ve čtvrtek informovali na svém webu, vadí jim především penzijní reforma.

Komu se vyplatí důchodová reforma?

 

Odboráři jsou proti návrhu, aby bylo možné převést malou část odvodů ze státního systému do vlastního spoření u fondů. Přitom předkladatelé opakovaně upozorňují, že se jedná o dobrovolné spoření s přispěním státu. Odboráři současně odmítají růst daně z přidané hodnoty či zvyšování zdanění zaměstnanců a naopak daňové úlevy podnikatelům. V sociální reformě odbory pak nesouhlasí třeba s vyplácením dávek na sociální karty a odmítají rušení takzvaných režijních jízdenek.

-Karolina Brožová | MED | NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články