Drábek utne živnostníkům výhody. Nemocenská a mateřská už nepůjde manipulovat

25. 8. 2010 – 11:56 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Drábek utne živnostníkům výhody. Nemocenská a mateřská už nepůjde manipulovat
Ministerstvo práce chce podnikatele a živnostníky podnikatele postavit na úroveň zaměstnanců, Foto:NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Nový šéf Miniserstva práce a sociálních věcí Jaromír Drábek chce skoncovat se systémem, který umožňoval živnostníkům a podnikatelům získat od státu vysoké dávky za nízké platby na nemocenském pojištění.

Informoval o tom dnešní denník MF DNES.

Od nového roku chce Drábek skoncovat se spekulacemi kolem výše sociálního pojištění u živnostníků. Doposud mohou odvádět na sociálním pojištění minimum a před čerpáním mateřské si na pojištění připlatí rok předem. Tím se dostanou na zajímavou výši mateřské s minimálním odvodem státu.

 

Psali jsme dříve: Jak si zajistit slušnou mateřskou

 

Například ženě, která podniká a chystá se na mateřskou, stačí když si v posledním roce připlatí měsíčně tisícikorunu. Přijde ji to celkem na 12 tisíc korun, zato během šesti měsíců na mateřské může počítat dohromady se 174 tisíci od státu uvedla MF DNES.

Zatímco u podnikající ženy na živnost je jedno, zda má třeba jen několikatisícový příjem, zaměstnaná žena by musela brát aspoň 72 tisíc hrubého. Musela by se tedy hodně snažit, aby v posledních 12 měsících před porodem dosáhla na tak vysokou mzdu. Podle informací MF DNES tolik bere necelých 50 tisíc žen v zemi.

 

TIP: Mateřská dovolená - na co máte nárok?

 

Podobně se dá manipulovat i svýší nemocenské. Pokud živnostník ví předem, že půjde například na operaci, připlatí si na pojištění a výše neocenské se automaticky podstatně zvýší.

Ministerstvo práce chce podnikatele a živnostníky o tuto výhodu připravit a postavit je na úroveň zaměstnancům.

Deník uvedl, že stát díky tomu ušetří podle návrhu 850 milionů korun. Kdo příští rok bude chtít dostávat vysokou nemocenskou, bude muset vykázat vysoké příjmy a z nich zaplatit jak přiměřeně vysokou daň, tak důchodové pojištění. Spekulace se přestane vyplácet.

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,210 22,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články