Drábek v srpnu startuje penzijní reformu, co nás čeká?

2. 8. 2010 – 10:10 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Drábek v srpnu startuje penzijní reformu, co nás čeká?
Podkladem pro reformu budou výstupy Bezděkovy komise, Foto: | zdroj: NašePeníze.cz

Na ministerstvu práce a sociálních věcí se rodí obrysy důchodové reformy. Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) v rozhovoru pro pondělní vydání deníku E15 uvedl, že už příští rok bude mít připraveny první zákony.

„V tuto chvíli připravujeme variantní řešení dalšího postupu opřené o čísla, výpočty, modelování na desítky let dopředu. Na konci srpna chci o tom otevřít diskuzi a udělat první jednání uvnitř koalice, také s politickou opozicí a dalšími zájmovými skupinami, včetně sociálních partnerů,“ řekl Drábek.

 

Spočítejte si svůj důchod: Starobní důchod , Penzijní připojištění

 

Podkladem pro reformu budou výstupy Bezděkovy komise. „Budeme z nich vycházet, to jsme jasně řekli. Neznamená to ale, že bychom přejímali bez dalších analýz navržené řešení,“ dodal. Odborná a politická diskuze nad reformou má podle Drábka letos také skončit. „Mým cílem je, abychom během podzimu prošli základními politickými jednáními a do konce roku měli jasno v nasměrování, abychom během prvního čtvrtletí příštího roku připravili potřebnou legislativu. Milníkem pro rozjezd prvních skutečných kroků reformy je první leden 2012, tehdy by už měly být v účinnosti,“ říká Drábek.

 

<%Anketa6%>

 

Bezděkova komise navrhla dva způsoby reformy. Obě počítaly se snížením pojistného na sociální zabezpečení z 28 na 23 procent superhrubé mzdy a se snížením stropů pro platby na sociální zabezpečení. Se snížením sociálních odvodů nesouhlasí odbory, které jinak prosazují druhou, menšinovou variantu navrženou Bezděkovou komisí.

V ní by člověk odváděl celou platbu na sociální pojištění do státního pilíře, ze svého by si mohl další tři procenta spořit na individuálním penzijním účtu. Většinová varianta Bezděkovy reformy také počítala s tím, že se pojistné sníží na 23 procent, z toho se však tři procenta do soukromých penzijních fondů přesunou povinně.

Výpadek příjmů způsobený snížením pojistného by mělo kompenzovat sjednocení sazeb DPH na 19 procent. S tím ale nesouhlasí ČSSD, protože podle ní by tak reformu zaplatili vyššími náklady chudší lidé a stávající důchodci. „ČSSD si je vědoma, že se musejí provést parametrické úpravy důchodového systému, odmítáme však vyvedení peněz do negarantovaných privátních fondů,“ řekl Sobotka.

-Filip Sušanka, Mediafax

Kam dál?

- Penzijní reforma musí být do 4 let, nebo vůbec, říká Vladimír Bezděk

- Zrušení povinného odchodu do důchodu? V Británii už o něm uvažují

- Paroubek: Lobby penzijních fondů zvítězilo, důchodci budou chodit o žebrácké holi

- Lidé mladší čtyřiceti let si musí na stáří našetřit peníze sami tvrdí analytik

- Penzijní reformu zaplatí i důchodci

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články