Drábek: Vláda z druhého penzijního pilíře neustoupí

22. 5. 2011 – 15:31 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Drábek: Vláda z druhého penzijního pilíře neustoupí
Druhý pilíř v podobě, k jaké po nátlaku odborářů přistoupila vláda, je však podle ekonomů zbytečný, Foto:TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Vláda nemá jediný silný argument proti zavádění druhého pilíře důchodového systému. Společnost výrazně stárne, rodí se méně dětí a změny jsou potřeba, uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Drábek se v pořadu České televize střetl například s šéfem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslavem Zavadilem či bývalým českým eurokomisařem a expremiérem Vladimírem Špidlou (ČSSD).

"Reformy jsou nezbytné a na tom se shoduje valná část společnosti. Systémy důchodů či zdravotnictví jsou dlouhodobě neudržitelné a musí se reformovat," začal ministr Drábek nedělní diskuzi.

Náš důchod je v nedohlednu

 

Ten zároveň odmítl slova Jaroslava Zavadila, že vláda dostatečně nejedná s odbory. Jako nejvýznamnější ústupek, který kabinet Petra Nečase (ODS) odborářům v oblasti penzijní reformy udělal, uvedl dobrovolnost druhého pilíře, který měl původně fungovat jako povinný.

"Určitě si tu teď nerozmyslím, že bychom ke druhému pilíři nepřistoupili. Naše společnost velmi výrazně stárne, za posledních 20 let se zvýšil věk dožití o šest let. Rodíme navíc méně dětí. Takže ten dnešní systém nebude za 30 či 40 let dostatečně solventní," vypočetl Drábek s tím, že v současné době nevidí jediný silný argument, proč druhý pilíř nezavádět. "Budeme o tom ale i nadále jednat," dodal.

Bude důchodová reforma fungovat?

 

Právě to, jak se vláda a ministerstvo práce a sociálních věcí postaví k případnému stažení druhého pilíře, nejvíce zajímalo šéfa ČMKOS Zavadila. "Já si myslím, že už nebudu tlumit žádné vášně. Je řada na vládě, aby jednala a uznala některé z našich připomínek," prohlásil Zavadil v souvislosti se sobotní demonstrací odborů, které se zúčastnilo přes 40 tisíc lidí a která odbory podle jeho odhadu stála 4,5 milionu korun.

Druhý pilíř v podobě, k jaké po nátlaku odborářů přistoupila vláda, je však podle ekonomů zbytečný.

"V této podobě ten druhý pilíř skutečně nemá smysl," řekl v diskuzi prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. Smyslem druhého pilíře má být podle něj právě jeho povinnost: "My potřebujeme dramaticky navýšit spoření lidí na penzi."

Bývalý český premiér a eurokomisař Vladimír Špidla vidí klíčový problém vládních reforem v tom, že přesouvají břemeno celé společnosti na střední a nízkopříjmové skupiny obyvatel. Reakce na stárnutí populace se podle něj nemůže odehrát jen v samotném důchodovém systému, který prý navíc ještě určitě není u zdi.

Špidla ale zkritizoval i plánované změny v českém zdravotnictví. "Závěrem vládního postupu bude zdravotnictví tříd. To je ten zásadní problém, rozdělování péče na standard a nadstandard," uvedl expremiér, kterému vadí i stropy na zdravotní pojištění.

"Žádný zdravotní systém na světě si nemůže dovolit ufinancovat úplně všechno. To prostě není pravda. Takže si musíme říci, co je možné hradit z veřejného zdravotního pojištění, a co již nikoliv," uzavřel debatu ministr Drábek, který ujistil, že spoluúčast pacientů by se za dva roky neměla zvedat dramatickým způsobem. Půjde nejspíše o navýšení o dvě procenta.

-Filip Nachtmann | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,340
USD 23,310 23,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články