Drahé bydlení vyžene některé profese z velkých měst

27. 9. 2018 – 9:37 | Bydlení | red | Diskuze:

Drahé bydlení vyžene některé profese z velkých měst
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Drahé bydlení trápí hlavně mladé obyvatele Prahy. Vysoké nájmy a dostupnost bytů jsou oblasti, které obyvatelé velkých měst považují za nejvíce problematické. Rostoucí ceny nemovitostí mohou mít za důsledek stěhování lidí do menších měst. Někomu se více vyplatí cestovat půl hodiny vlakem než dávat vyšší částku za nájem, či splátku hypotečního úvěru.

Zaměstnanci pracující jako zdravotních sestry, učitele, řidiči, hasiči, policisté atd. hodnotí cenu a dostupnost bytů jako závažný problém. Mimo Prahu totiž bydlení zas takový problém není. Hlavně jsou lépe vyřešeny problémy například s parkováním a s dopravní situací obecně.

Ze svého platu lidé nejvyšší částku dají za bydlení. Proto není překvapením, že poměr příjmů a nákladů na bydlení zásadně ovlivňuje kvalitu života. Tím pádem si lidé hodně rozmýšlejí, zda je výhodnější pracovat v Praze a dojíždět, nebo naopak pracovat a bydlet nedaleko velkého města.

Graf: Kolik % z vašeho příjmu tvoří náklady na bydlení?

Zdroj: STEM/MARK

Obecně platí, že Češi jsou ochotni dávat zhruba třetinu svého výdělku na bydlení. Tato rovnice v podstatě platí i v době konjunktury – tedy při rostoucích platech. Lépe vydělávající člověk je ochoten zaplatit více za nájem i nákup nemovitosti, neboť v přepočtu podíl ze mzdy to vychází stále stejně. Pokud však zároveň nastane situace, jaké jsme svědky nyní v především Praze – tedy že je výrazně vyšší poptávka po bydlení, než jaká je nabídka – mohou rostoucí platy vyšroubovat také ceny bydlení, a to jak novostaveb či bytů a domů z druhé ruky, tak i nájmů,“ říká Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.cz  a dodává, že právě v případě nájmů se dá v následujících 12 měsících očekávat ještě další skokový růst cenové hladiny.

Navíc podle něj nová pravidla hypoték totiž k nájemnímu bydlení přivedou všechny, kteří doposud cílili na nákup vlastní nemovitosti.

Bude mít Praha problémy?

To, že Pražané z vybraných skupin považují ve většině své náklady na bydlení za příliš vysoké, se může v budoucnu stát pro Prahu velkým problémem“, varuje Jana Proboštová z agentury STEM/MARK.

Drahé nájmy trápí hlavně mladé lidi, kteří na počátku své profesní dráhy nemají na vlastní bydlení, a i výše nájmů jim teď dělá těžkou hlavu.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK polovina pražských pracovníků ve vybraných profesích si umí představit změnu profese, 4 z 10 jsou pak ochotni uvažovat také o změně lokality práce. Odstěhovat se za prací ven z Prahy je pak výrazně atraktivnější než se do Prahy přistěhovat.

Ceny nemovitostí v Praze vyrostly až o 30 %, lidé se začali stěhovat na okraje Prahy nebo až do Středočeského kraje, kde jsou ceny stále nižší. Z čistě finančního hlediska se jistě vyplatí bydlet v Benešově a každý den dojíždět do Prahy. Tahle situace je samozřejmě individuální, protože ne každý si může např. z časového hlediska dovolit dojíždět,” komentuje situaci Jakub Veverka, jednatel a spoluzakladatel VideoBydlení.cz.

Zajímavý zaměstnanecký benefit: příspěvek na bydlení

Služební byty se už k mnoha profesím nedávají, ale jako benefit by zaměstnanecký příspěvek na bydlení hodně zaměstnanců uvítalo. Ale spíše, než o finanční příspěvek by více lidí ocenilo bydlení s dotovaným nájemným.

S myšlenkou dotovat bydlení profesím, které město potřebuje se ztotožňují hlavně mladí lidé – souhlasí s ní 8 z 10 z nich. Nejčastěji by takový benefit lidé přisoudili hasičům a zdravotním sestrám.

-Monika Lukešová | Více na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,880 25,000
USD 23,150 23,330
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články