Důchod: Státní penze nenahradí ani polovinu výdělku

19. 3. 2009 – 2:01 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Důchod: Státní penze nenahradí ani polovinu výdělku
Důchod: Státní penze nenahradí ani polovinu výdělku Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Aktuální důchodový průměr se pohybuje kolem 40 %, což znamená, že státní penze nenahradí ani polovinu posledního výdělku důchodce. Pro každého obyvatele je tak do budoucna nevyhnutelná jistá forma spoření na penzi. Podle analýzy agentury Swiss Re budou lidé v dnešní západní společnosti potřebovat, s ohledem na očekávanou délku života, potřebovat v průměru nejméně 70 % posledního příjmu.
- Vyberte si kde spořit na penzi, u státu, nebo penzijního fondu
- Ženy mají v důchodu větší finanční problémy než muži
- Důležité změny v důchodovém pojištění od 1. ledna 2009

„Bez soukromých příspěvků na důchod nebude možné udržet životní standard, na který jsou domácnosti zvyklé. A to bez ohledu na nepříznivý vývoj v demografických ukazatelích republiky ,“ dodává Petr Beneš, generální ředitel ČSOB Penzijních fondů.

V ČR je právě penzijní připojištění jednou z důležitých a nejrozšířenějších forem zabezpečení na stáří. V průměru ho má uzavřený každý druhý člověk starší dvaceti let, u práce schopných je to dokonce 60 %. Osobně tato čísla považuji za velmi dobrý výsledek – Češi získávají zodpovědnější přístup k vlastní budoucnosti. Je důležité uvědomit si, že spoléhat se jen na výplatu penze od státu již současné generaci rozhodně stačit nebude ,“ vysvětluje Petr Beneš.

Poznámka Investujeme.cz: Penzijní připojištění je sice důležitým nástrojem při spoření na stáří, není ale jediným způsobem, jak si na stáří spořit. Důležitým faktorem je rovněž skutečnost, že velká většina lidí si spoří měsíčně minimální částky. To je sice z hlediska fungování systému efektivní způsob, který jim na zabezpečení dostatečného důchodů nemusí stačit. Je proto dobré využívat i jiné formy investování a spoření peněz.

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,860 24,980
USD 23,080 23,260
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články