Důchodcům se vyplatí pracovat, radí ČSSZ

22. 9. 2010 – 21:12 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Důchodcům se vyplatí pracovat, radí ČSSZ
Občanská demokratická strana (ODS) však nedávno navrhla další zvýhodnění pracujících důchodců, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Od letošního roku si pracující důchodci mohou přilepšit nejen o svůj příjem, ale také jim díky jejich pracovní aktivitě stoupá výměra důchodů. Ve středu o tom informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Od prvního ledna letošního roku existují dvě možnosti, jak si zvýšit důchod. První z nich je pobírání řádného starobního důchodu (tedy od důchodového věku) a souběžně s tím zachovat pracovní poměr. Tímto způsobem si lze zvýšit výpočtový základ o 0,4 procenta za každý odpracovaný rok.

Druhou možností je pobírání důchodu v poloviční výši a současně u toho pracovat. Důchod se následně zvýší o 1,5 procenta výpočtového základu za každých 180 kalendářních dnů.

 

<%Anketa58%>

 

Pokud tedy muž pobírá starobní důchod v plné výši 13 000 korun, z čehož je 2170 korun základní výměra, která je pro všechny stejná, a 10 830 korun procentní výměra stanovená na základě odpracovaných let, tak se mu po dvou letech práce v důchodu zvýší o 0,8 procenta výpočtového základu, který tvoří na základě počtu odpracovaných let 18 050 korun. Celkem mu tedy důchod stoupne o 145 korun měsíčně.

 

Spočítejte si:

- Starobní důchod od státu,

- Kolik si naspoříte na stáří: Penzijní připojištění

  

Občanská demokratická strana (ODS) však nedávno navrhla další zvýhodnění pracujících důchodců. Pokud by návrh strany prošel, nezvýšil by se důchod o 0,4 procenta vyměřovacího základu, ale o 0,8 procenta. "Není pravda, že důchodci berou mladým práci. To je pouze předsudek, který není pravdivý, protože z demografického vývoje je zřejmé, že počet mladých bude klesat, a proto je aktivní stáří naším cílem," komentoval tento návrh premiér Petr Nečas (ODS).

 

-Jiří Táborský, Mediafax

Kam dál?

- Průměrný starobní důchod je 10 065 korun, na jednoho důchodce platí 2,19 lidí

- Důchodci chtějí rychlejší růst penzí, pletou si však pojištění se spořením

- Důchodců je v Česku už téměř 2,8 milionu. Průměrný věk: 68 let

- Starobní důchod: Jaké jsou nové možnosti pracujících důchodců?

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články