Důchodová kalkulačka: Jaká bude skutečná výše vašeho důchodu?

15. 4. 2011 – 8:24 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Důchodová kalkulačka: Jaká bude skutečná výše vašeho důchodu?
V nových fondech je rovněž nutné počítat s poplatky, které určitě ovlivní jejich celkový výnos, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí v polovině týdne zveřejnilo důchodovou kalkulačku, která by měla lidem umožnit orientační výpočet svého důchodu. Slovo orientační je skutečně na místě, protože vypovídací schopnost výpočtu je poněkud sporná.

O tom jsme informovali v článku "Nová důchodová kalkulačka od ministerstva vám důchod nespočítá".

Nový nástroj, který zpracovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí, má za cíl ukázat lidem, jaký mohou mít důchod, a zároveň bere v potaz, jaký bude mít vstup, nebo nevstup do II. pilíře vliv na velikost důchodů, a o kolik vlastně nové fondy mohou zvýšit důchod. Při výpočtu důchodu totiž rozděluje sumy, které plynou od státu (snížené o peníze plynoucí do soukromého druhého pilíře) a samotný soukromý pilíř, a to jak 3 % z povinného pojistného, tak 2 % vlastních dodatečných prostředků.

Kalkulačku ministerstva najdete zde:

Kalkulačka: Spočítejte si kdy půjdete do penze a jaký budete mít důchod podle reformy

Krok MPSV je svým způsobem chvályhodný, protože vnáší do výpočtu důchodů alespoň trochu světla. Popravdě, většina lidí má z dosavadního průběhu důchodové reformy velký guláš a jen málokdo ví, jaké změny lidem přinese. Zatím to bohužel nevědí ani politici, ani společnosti, které budou nové fondy ve druhém pilíři spravovat.

Spočítat Starobní důchod podle současných pravidel si můžete zde.

I když není tento nový nástroj ani zdaleka dokonalý, je potřeba říci, že kalkulačka, a hlavně vypočítaný důchod, může být dobrou motivací pro ty, kteří ještě nepřišli na to, že v důchodu od státu dostanou almužnu. A to i v případě, že přestoupí do druhého pilíře a budou mít pocit, že jim to bude stačit.

Miloš Zeman: Životní úroveň penzistů není třeba zvyšovat

 

Nedostatky převažují

Několik podstatných věcí ale tato kalkulačka nebere do úvahy, což v konečném důsledku může výši výsledného důchodu podstatně ovlivnit. Tak například není vůbec jasné, jakým způsobem se důchody v kalkulačce počítají. Již dnes je stanovování výnosů penzijních fondů velmi nepřehledné a závisí pouze na penzijní společnosti, jaký výnos svým klientům připíše a nový nástroj od MPSV do této problematiky mnoho světla nepřináší, protože v souboru nejsou vzorce dostupné.

Stejnou chybou je pak například nezapočtení náhradních dob, jako je studium, mateřská, doba, kdy člověk není zaměstnán apod. Dalším nedostatkem je nemožnost zahrnout do výpočtu sumu, kterou si člověk spoří sám, bez přispění státu, a která může být v konečném důsledku pro celkovou výši důchodu nezanedbatelná.

Jedním z faktorů, které nakonec výpočet oproti reálnému stavu snižují, je také zanedbání možnosti růstu reálných mezd. Je velmi pravděpodobné, že o několik desítek let bude příjem člověka podstatně vyšší, než je dnes a také odvody a konečný důchod se zvýší.

Další nedostatky naopak vypočtený důchod přinejmenším přikrášlují, a na výslednou sumu důchodu mohou mít velký vliv. Asi největším nedostatkem je ignorování poplatků, které budou lidé při spoření do nových fondů platit. Již dnes je hospodaření penzijních společností významně ovlivněno různými náklady, které snižují celkovou sumu peněz, které jsou lidem vypláceny.

V nových fondech je rovněž nutné počítat s poplatky, které určitě ovlivní jejich celkový výnos. Platí to zejména pro konzervativní fondy, jež budou s ohledem na konzervativnost českých lidí asi nejvíce využívanou skupinou fondů. Výše poplatků sice ještě není stanovena a samotné penzijní společnosti se k této problematice zatím stavějí dosti opatrně, ale v konečném důsledku mohou představovat nezanedbatelné procento z celkové uspořené částky.

Dalším poměrně sporným bodem jsou očekávané výnosy fondů. Dlouhodobé historické statistiky sice dávají určitou představu o možných výnosech v dlouhém horizontu, poslední roky ale ukazují, že na finančních trzích je potřeba počítat se stále častějšími výkyvy a výraznějšími propady, při nichž statistiky z minulosti poněkud ztrácejí platnost. A nelze očekávat, že výnosy budou v příštích letech lepší, než v minulosti.

Článek vyšel na ČeskéReformy.cz , kde najdete všechny aktuální informace a názory k penzijní reformě.

TIP:

Průměrný příjem průměrný důchod nezaručí!

 

Jak vám zhodnotily penzijní fondy úspory? Žádná sláva!

 

Spoření na důchod do soukromých fondů se vyplatí a to všem

 

Státní penzijní fond? Raději ne...

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,460 24,540
USD 22,920 23,040
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články