Důchodová reforma je na startu, zadlužování se přibrzdí

30. 6. 2010 – 17:18 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Důchodová reforma je na startu, zadlužování se přibrzdí
Škrty tak zasáhnou především rok 2011, Foto: ODS | zdroj: NašePeníze.cz

Zastavení zadlužování, zvýšení konkurenceschopnosti země a důchodová reforma jsou první kroky, do kterých se pustí nová vláda, řekl ve středu premiér Petr Nečas (ODS).

Současně chce obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády.

"Vláda musí fungovat jako celek, nemůžeme si dělit pašalíky jako kořist," uvedl Nečas s tím, že však není politickým naivou. Kabinet podle něj musí být kooperujícím celkem, její členové by měli odložit stranické triko a naopak obléci dres s českým emblémem.

Důchodová reforma se bude provádět pod jeho dohledem.

Vytvoří se také reformní tým v čele s premiérem, zasednou v něm ministr průmyslu a obchodu, financí, sociálních věcí, zdravotnictví a hlavní odborný poradce premiéra Martin Říman.

Nečasova vláda chce být aktivním tvůrcem rozpočtu na rok 2011. "Na rozpočtu panuje shoda, načrtli jsme jasné kontury. V dalším roce chceme uspořit 54 miliard, proti stávající podobě," řekl premiér. Cílem je, aby celkový deficit byl 135 miliard korun, což je 4,6 procenta HDP, což je ještě vyšší nárok, než který stanovuje konvergenční program.

Přiznal, že ačkoliv K9 prohlašovala, že personální otázky přijdou na řadu až po uzavření programu, rozhodly se strany budoucí koalice rozdělit si ministerská křesla ještě před uzavřením programu. "Čím více se to odkládalo, tím více rostla nervozita a nechtěli jsme rušit elementární důvěru," vysvětlil Nečas s tím, že s programem K9 výrazně pokročila. Uzavřeny jsou již tři oblasti a další dvě až tři by strany měly uzavřít do pátku.

Připomněl, že dokud není uzavřen celý program a podepsána koaliční program, jako by se nic nedomluvilo.

Po škrtech budou podle Nečase následovat systémové reformy. Škrty tak zasáhnou především rok 2011, poté budou moci být prováděny vzhledem k legislativním lhůtám systémové reformy. "Tato vláda chce být aktivním tvůrcem rozpočtu na rok 2011, počítáme s tím, že by ministři mohli začít úřadovat do konce první poloviny července," upřesnil Nečas.

Jmenován byl také již 1. náměstek ministra vnitra, bude jím Jaroslav Salivar (ODS). Na post 1. náměstka financí bude ODS rovněž nominovat svého kandidáta. O dalších náměstcích resortů zatím podle Nečase řeč nebyla. Rád by také chtěl oddělit politicky jmenované náměstky od nepolitických.

Na dotaz novinářů, zda bude moci mít v létě dovolenou odpověděl, že maximálně několik dnů. "Léto bude hodně pracovní," uzavřel.

-Petra Kotvová, Mediafax

Kam dál?

- Jak jít do důchodu dříve?

- Mladí si musí naspořit na důchod sami, mají na to dost času, tvrdí expert VV

- Kalousek: Škrtat budeme desítky miliard

- Česká ekonomika klesne, vybere se "menší" zlo

- Fischer: Největší úspěch mé vlády je v tom, že lidé začali vnímat zadlužení Česka

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,270 23,450
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články