Důchodová reforma je podvod na voličích tvrdí poslanec ČSSD

8. 5. 2011 – 19:55 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Důchodová reforma je podvod na voličích tvrdí poslanec ČSSD
Seďa: současná pravice nehovoří o tom, že na jednu stranu zdaní potraviny a léky a na druhou stranu sníží OSVČ sociální pojistné ze současných 15 na 6,5%, Foto: ČSSD | zdroj: NašePeníze.cz

Penzijní reforma je jedním z nejsledovanějších témat i samotných kroků vlády. Aby ne, jde o budoucí důchody ekonomicky aktivních lidí současnosti a vlastně i dětí a nenarozených. Představujeme vám další z mnoha různorodých názorů politiků.

„Plánovaná důchodová metoda měla za cíl zavést dlouhodobě finančně udržitelný penzijní systém. Zavedení druhého penzijního pilíře mělo umožnit občanům s vyššími příjmy výhodnější spoření na důchod. Vyvedení téměř 50 miliard korun ze solidárního penzijního systému do penzijních fondů má být kryto sjednocením DPH,“ píše na svém blogu Antonín Seďa, člen Poslaneckého klubu ČSSD.

Antonín Seďa dále píše:

Podle návrhu daňové reformy z dílny ministerstva financí se ukazuje, že celá důchodová reforma je podvodem na voličích. Za prvé proto, že vůbec nedojde k finanční stabilizaci důchodového systému, protože podle optimistických odhadů se spoření ve druhém pilíři zúčastní maximálně čtvrtina občanů. Odhaduje se odvod soukromým fondům 14 miliard korun ročně. Proto tento druhý penzijní pilíř nebude reformou, ale pouze variantou současného penzijního připojištění se státním příspěvkem.

Za druhé proto, že navrhovaný systém si s negativními výsledky vyzkoušela řada východoevropských zemí, které od tohoto druhého pilíře odstupují či jej výrazně omezují.

Za třetí proto, že se ukazuje, že zvýšení DPH na 17,5% je snahou současné vlády „naplnit“ příjmy státního rozpočtu zvýšenými daněmi. Pouze připomínám, že příjmy státního rozpočtu se mají zvýšit pomocí zvýšené sazby DPH o 33 miliard.

Za čtvrté, současná pravice nehovoří o tom, že na jednu stranu zdaní potraviny a léky a na druhou stranu sníží OSVČ sociální pojistné ze současných 15 na 6,5%. Přitom zaměstnanci budou nadále platit pětkrát více (40,5%), což v EU má pouze Belgie a Itálie. Takže živnostníkům zdanění bude kompenzovat, naproti tomu zaměstnancům nikoliv. Pozitivní výjimkou mají být zaměstnanci s dětmi, kterým se navrhuje snížení daně z příjmů.

Návrh důchodové reformy je další mystifikací této vlády. Zástupci koalice na jedné straně podříznou současný penzijní systém tzv. opt outem. Tomu odpovídá i přijatý návrh na snížení budoucích penzí u většiny občanů ČR a zvýšení penzí u lidí s vyššími odvody do důchodového systému. Zároveň zvýší inflaci a výdaje všech domácností v zemi. Zejména důchodcům, jejichž spotřební koš plní zejména položky se současnou nižší sazbou DPH.

Jsem opravdu zvědav, kolik mladých lidí skočí na špek navrhované důchodové reformě. Nicméně již teď je zřejmé, že navrhovaná penzijní reforma se stává podvodem na voličích.

Více o důchodové reformě:

Důchodová reforma se vyplatí jen třetině Čechů, co ostatní?

 

Spoření na důchod do soukromých fondů se vyplatí a to všem

 

Kalkulačka: Spočítejte si kdy půjdete do penze a jaký budete mít důchod podle reformy

Jak změní penzi důchodová reforma?

 

Zdroj: ČSSD; Více o důchodové reformě najdete na ČeskéReformy.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články