Důchodová reforma je příliš měkká, vzkazuje Evropská komise

- Penze autor: Redakce NašePeníze.cz

Evropská komise (EK) označila plánované penzijní reformy v ČR jako nedostatečné vzhledem k dopadu stárnutí obyvatelstva na rozpočet podle prognóz výrazně nad průměrem Evropské unie. K dlouhodobé udržitelnosti systému je potřeba provést další změny, uvedla EK ve středu na svých webových stránkách.

Podle Evropské komise ale nejsou nedostatky jen v oblasti důchodové reformy., Foto:SXC

Podle Evropské komise ale nejsou nedostatky jen v oblasti důchodové reformy., Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Reformy zavádějící nový penzijní plán, které by měly být zavedeny do praxe od příštího roku, jsou podle Evropské komise reakcí na potřebu zajistit odpovídající důchody v budoucnu. Jejich efektivnost je ale podle Komise omezena především nedostačujícími opatřeními k podpoře účasti lidí v novém systému.

"Nové schéma o předčasných odchodech do důchodu, které vláda navrhuje, podrývá důvěryhodnost a ambice těchto reforem. V reformě není jasně dáno spojení věku odchodu do důchodu a očekávané délky života," uvedla EK.

Kalkulačka: Spočítejte si jak se vám ne/vyplatí penzijní reforma

Podle Evropské komise ale nejsou nedostatky jen v oblasti důchodové reformy. EK se například dotkla i problému neefektivnosti a nedostatku stability veřejné administrativy. "Nevytvářejí podporující prostředí pro dlouhodobý růst," upozornila Komise s tím, že navzdory relativně nízkému poměru dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP) a reformám nejsou veřejné finance ještě na udržitelné cestě.

Dlší změna daní

Komise také České republice doporučuje změny v daňové politice, a to především přechod od vysokého zdanění práce ke zdanění bydlení či ekologickým daním. Snížit by se také měly podle Evropské komise rozdíly zdanění zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, navíc by se ČR měla zaměřit i na zlepšení výběru daní.

Evropská komise ale na druhou stranu uznala, že už Česká republika k některým reformám přistoupila. Hlavní výzvou bude ale podle EK podpora hospodářského ozdravení a dlouhodobého růstu.

K tomu by Česko mělo dojít několika kroky, a to například zefektivněním a stabilizací státní administrativy a lepším využíváním potenciálu pracovního trhu.

-Tomáš Králícek | MED

Tagy: ekonomika peníze finance reforma Evropská komise penzijní důchodová