Důchodová reforma nebude dokud nebudou komunikovat zdravotní pojišťovny a ČSSZ

29. 9. 2010 – 21:41 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Důchodová reforma nebude dokud nebudou komunikovat zdravotní pojišťovny a ČSSZ
Výhodou sloučení sociálního a zdravotního systému by mohla být nižší zneužitelnost nemocenské nebo invalidního důchodu, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Reforma penzí se neuskuteční do té doby, dokud mezi sebou nebudou komunikovat zdravotní pojišťovny a Česká správa sociálního zabezpečení, uvedl ve středu náměstek ministra zdravotnictví Jiří Schlanger.

Současný systém totiž funguje přílišně odděleně, ačkoliv řeší spojitou agendu, připomněl.

"V rámci důchodového systému je spravován invalidní důchod, ten má ale úzkou návaznost na zdraví. Jedná se vlastně o mnohaletou nemocenskou," uvedl Schlanger.

Při přidělování invalidního důchodu ovšem Česká správa sociálního zabezpečení nevychází z aktuální zdravotní zprávy pacienta, ale z verdiktu posudkového lékaře. "Mnozí ovšem buď již svou lékařskou praxi nevykonávají, nebo ji nikdy pořádně nezačali dělat. Ve svých hodnoceních tak nemohou stačit odborníkům. Specializace posudkových lékařů je příliš široká. I tento stav by zasloužil reformu," řekl Schlanger.

Výdaje na invalidní důchody podle něj dosahují sumy okolo 60 miliard korun. "To je přesně deficit českého důchodového systému," uvedl. Dokud podle něj nebudou mezi oběma částmi putovat informace, nelze důchodový systém příliš regulovat.

Schlanger není příliš nakloněn vizi, že by se sociální pojištění sloučilo se zdravotním, jak se o tom nyní uvažuje. "Z finančního hlediska by to zajímavé být mohlo, ovšem pohledem veřejného práva není tak úplně jedno, jestli celý systém spravuje stát, zdravotní pojišťovna nebo třeba pošta," uvedl Schlanger.

Ekonom Miroslav Zámečník je přesvědčený, že sloučení systémů zdravotního a sociálního pojištění by ani zdaleka nepřineslo takové finanční úspory, jak se předpokládá. "Sloučení nutně neznamená nižší administrativní náklady a v oblasti nemocenské jako významný regulační prvek posloužilo už to, že se přestaly platit první tři dny nemoci a prvních 14 dní hradí zaměstnavatel," řekl Zámečník.

Výhodou sloučení sociálního a zdravotního systému by podle něj mohla být nižší zneužitelnost nemocenské nebo invalidního důchodu a tlak na vyšší kontrolu výdajů.

Jak ale připomněl Schlanger, celou tuto oblast je potřeba nejprve důsledně analyzovat. "Tvořit instituce a zákony bez ohledu na náplň nikam nevede. Ke změnám v oblasti pojištění bychom se tak mohli dostat možná v druhé polovině volebního období," uzavřel náměstek.

-Zuzana Fojčíková, Mediafax

Kam dál?

- Penzijní reformu mají zaplatit státní firmy jako ČEZ, Lesy ČR, nebo Letiště Praha

- Správná penzijní reforma? To se ukáže až za desítky let

Penzijní reformu zaplatí i důchodci

- Ústavní soud: Penzijní reforma? Bude!

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,220 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články