Důchodová reforma nebude, pokud ano, bude špatná, míní analytik

5. 10. 2010 – 20:58 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Důchodová reforma nebude, pokud ano, bude špatná, míní analytik
Penzijní systém musí být nezávislý na svévoli politiků, tvrdí premiér Nečas, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Politici se na reformě nejspíš nedohodnou. Pokud se k nějaké shodě přiblíží, tak její výsledek bude špatný, komentoval naději na reformu důchodů na úterním fóru analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Michl doporučil, aby lidé investovali spíše do akcií. "Státy se budou dále potýkat s dluhy a postupně budou škrtat všechny možné podpory," uvedl Michl na adresu státních dluhopisů, jimiž je kryta většina penzijních fondů.

Hlavní makroekonom hospodářských strategií ČSOB Tomáš Sedláček ve svém příspěvku zmínil, že se v uplynulých 150 letech zdvojnásobil průměrný věk, což je na jednu stranu požehnání, ale z hlediska penzí jde o prokletí.

 

---Spočítejte si:

---- - Starobní důchod od státu,

---- - Kolik si naspoříte na stáří: Penzijní připojištění

 

"Je třeba využít onu pachuť z řeckého bankrotu a to, že lidé volili reformní strany, protože podle mého soudu máme tak šest až 17 měsíců, než zase na všechno zapomeneme a budeme volit podle 50korunové spoluúčasti u doktora," řekl Sedláček.

Současný systém funguje na úkor budoucnosti, kritizoval také Sedláček. "Je to podobné jako s alkoholem, když už v pátek večer vytunelujete energii ze sobotního rána. Energie víkendu je konstantní," řekl Sedláček.

Tomáš Matoušek, předseda představenstva a generální ředitel penzijního fondu České pojišťovny, zmínil problém klesajícího náhradového poměru. "V souvislosti s demografickým vývojem může náhradový poměr klesnout ze současných 40 procent hrubé mzdy na třeba 20 procent mzdy. To je, jako kdyby dnes byl průměrný důchod 5000 korun," řekl Matoušek.

Penzijní reforma by podle jeho názoru měla zejména změnit uvažování lidí. Podle jeho názoru je třeba více spořit.

 

Psali jsme k tématu:

- Ústavní soud: Penzijní reforma? Bude!

- Penzijní reformu mají zaplatit státní firmy jako ČEZ, Lesy ČR, nebo Letiště Praha

- Důchodová reforma nebude dokud nebudou komunikovat zdravotní pojišťovny a ČSSZ

- Správná penzijní reforma? To se ukáže až za desítky let

 

Penzijní systém musí být nezávislý na svévoli politiků, tvrdí premiér Nečas

 

Systém výplaty penzí musí být nezávislý na politicích, prohlásil premiér Petr Nečas (ODS) na konferenci. Kromě nezávislosti musí být systém soudržný, odolný demografickému vývoji, finančně udržitelný a musí se posílit princip zásluhovosti.

Nečas kritizoval závislost současného penzijního systému na hospodářském vývoji. "Není-li spojen předpoklad růstu, okamžitě se to projeví v příjmech z pojistného," poznamenal premiér a zdůraznil, že reálný ekonomický vývoj jen podtrhuje nutnost provedení penzijní reformy.

Zvýšení zásluhovosti je podle jeho slov nutné i s ohledem na nedávný rozsudek Ústavního soudu, který prohlásil, že princip solidarity neúměrně převážil nad principem zásluhovosti. V důsledku tohoto zjištění Ústavní soud zrušil druhou redukční hranici pro výpočet důchodu.

"Je mimo vší pochybnost, že pokud neprovedeme penzijní reformu, budou dnešní čtyřicátníci a mladší, kteří se spoléhají pouze na stát, ve stáří ohroženi chudobou," varoval Nečas.

Za hlavní body penzijní reformy Nečas označil nutnost diverzifikace příjmů důchodců a úpravu současných penzijních nástrojů. Tato opatření však bude nutné provádět v co nejširší společenské a politické shodě. "Alternativou neprovedení penzijní reformy je masová chudoba budoucích seniorů," řekl Nečas.

-Jiří Táborský, Mediafax

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,220 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články