Důchodová reforma odstartuje velký hon na klienty, rozhodne se dnes

13. 7. 2011 – 8:00 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Důchodová reforma odstartuje velký hon na klienty, rozhodne se dnes
Podle návrhu dostane každý z účastníků systému k naspořeným 300 korunám devadesát korun od státu, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Poslanecká sněmovna ve středu projedná důchodovou reformu, jež zavádí možnost vyvádět část peněz ze sociálního pojištění do soukromých fondů .Dá se tak čekat nevídaný hon na klienty investičními a finančními poradci.

Zákon o důchodovém pojištění zavádí možnost vyvádět část peněz ze sociálního pojištění do soukromých fondů. Vstup do druhého, soukromého důchodového pilíře bude do konce roku 2013 možný pro všechny lidi starší 18 let, kteří ještě nepobírají důchod. Po tomto datu bude systém otevřený už jen pro občany do 35 let.

TIP: Komu se vyplatí důchodová reforma?

Pojištěnci budou moci přesměrovat do druhého pilíře tři procentní body ze svých současných odvodů na sociální pojištění. Podmínkou je, aby si další dva procentní body přidali z vlastních peněz. V praxi se tak zaměstnancům zvýší odvody na sociální pojištění na minimálně 8,5 procenta, přičemž do stávajícího průběžného systému půjde jen méně než polovina z této částky. Zbytek skončí v soukromých fondech.

Poslanci se budou věnovat i návrhu zákona o doplňkovém penzijním spoření. Ten povede k ukončení stávajícího systému důchodového připojištění se státním příspěvkem, ve kterém lidé dostávali k naspořené pětisetkoruně měsíčně od státu 150 korun navíc. Nový model má lidi motivovat spořit si vyšší částky a dává jim možnost získat od státu až 230 korun každý měsíc.

Kalkulačka: Spočítejte si kdy půjdete do penze a jaký budete mít důchod podle reformy

Podle návrhu dostane každý z účastníků systému k naspořeným 300 korunám devadesát korun od státu. Nad třísetkorunovou hranici bude státní bonus ve výši 20 procent. Pro pětisetkorunové úložky tak bude nový model méně výhodný, státní příspěvek u nich bude jen 130 korun. Maximální, ve výši 230 korun, bude od hranice tisíce korun.

Může vás zajímat:

- Někteří lidé by mohli až o pět let dříve do důchodu bez snížení penze

- Současné penzijní fondy klientům nevynáší... nemohou

- Pavel Kohout: Důchodová reforma se důsledně vyhýbá návrhům NERVu a Bezděkovy komise

-MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,150 25,270
USD 23,630 23,810
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články